Nová videopůjčovna Apple: dobré, ale oproti původním plánům zklamání

Apple se na poskytování video obsahu dohodl pouze se dvěma televizními stanicemi, což se projeví na kvalitě a kvantitě dostupného obsahu.


Apple TV společnosti Apple.

Americký výrobce Apple v rámci své včerejší tiskové konferenci představil, mimo jiné, také novou verzi multimediálního zařízení Apple TV. To nově umožňuje i „půjčování“ vybraných pořadů z produkce televizních stanic ABC a Fox. Oproti původním představám, kdy Apple očekával, že jeho plán podpoří zhruba pětice televizních společností a několik filmových studií, se tak jedná o částečné zklamání. Dostupného obsahu totiž bude mnohem méně a lze očekávat, že, v rámci zatraktivnění služby, bude zpřístupněno co největší množství pořadů, bez ohledu na jejich kvalitu.

Hlavním problémem Applu je, že se mu o kvalitě vlastního plánu nepodařilo přesvědčit zástupce mediálních společností. Těm je trnem v oku především fakt, že Apple chce vybraný obsah současně půjčovat v rámci Apple TV, a také, za dvojnásobnou cenu, prodávat přes iTunes. Televizní společnosti v tomto postupu spatřují riziko v podobě poklesu příjmů z digitální distribuce svých pořadů. „Steve Jobs si myslí, že když snížíme cenu, tak prodáme víc. To sice funguje u jeho iPadů, iPhonů a iPodů, rozhodně to ale nefunguje v případě televizních pořadů“, komentoval situaci kolem jednání s Apple zástupce jedné z televizních společností.

Další komplikací je pak 30% marže Applu z každého obchodu, která tak dále snižuje příjmy vlastníků pořadů. Apple v rámci Apple TV půjčuje pořady za 99 centů (necelých 20 korun) za díl. 30% z toho představuje necelých 30 centů (zhruba 6 Kč), čímž příjem pro vlastníky pořadů klesá na 69 centů (zhruba 14 Kč) za transakci. Přitom ze současného prodeje svého obsahu přes iTunes získají dvojnásobek, tedy 1,4 dolaru (okolo 28 Kč). Nelze se tak divit, že se televizní společnosti k plánu Applu postavily poměrně skepticky.

Situace kolem záměru Applu s půjčováním video obsahu je zajímavá především s ohledem na jeho konkurenty. Připomeňme si, že o zařazení mezi poskytovatele pořadů projevil zájem také další technologický hráč, americký Amazon. Ten přitom televizním stanicím a filmovým studiím nabízí velmi podobné podmínky, jako právě Apple, tedy především téměř identickou cenovou politiku. Pokud Amazon nebude schopen vlastníky autorských práv pořadů přesvědčit o kvalitě svého záměru, velmi pravděpodobně se jeho plán setká s podobným „neúspěchem“, jaký potkal Apple.

Příkladem toho, že digitální poskytování video obsahu může být fungujícím byznysem, je služba Netflix, rozšířená především v USA a Kanadě. Ta se ovšem zaměřuje primárně na filmy, a ne tedy produkci televizních stanic, která je hlavním cílem Amazonu a Applu, a těžiště jejího podnikání navíc leží v zasílání fyzických kopií filmů. Jejich doručení přes internet je tak v zásadě jen doplňkovou službou.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version