Vint Cerf: chystá se Internet ve vesmíru

Vinton G. Cerf je považován za jednu z hlavních postav rozvoje Internetu. Podílel se na vývoji a standardizaci rodiny protokolů TCP/IP a byl a je významným členem mnoha organizací, které s Internetem úzce souvisí (například předseda ICANN). V současné době pracuje pro společnost Google. V Praze přednášel pro novináře a širokou veřejnost.

vinton g. cerf

Jak v úvodu tiskové konference zmínila Taťána le Moigne, vedoucí českého zastoupení firmy Google, byla u příležitosti návštěvy Vinta Cerfa uspořádána první větší akce, pod kterou se Google v České republice podepsal. Součástí pražského programu byla také přednáška pro veřejnost na ČVUT, která byla prostřednictvím sítě CESNET2 vysílána živě online.

Prorektor ČVUT Miroslav Vlček při té příležitosti řekl, že přednáška internetového vizionáře je pro České vysoké učení technické poctou: „Přál bych si, aby přednáška vzbudila zájem nejen o pasivní cestování po Internetu, ale aby oslovila počítačové odborníky k aktivnímu vytváření komunikačních prostředků, které razí firma Google.“

Vint Cerf promluvil na téma rychlého rozvoje Internetu a pozitivních i negativních důsledků, které tento fenomén přináší. Srovnal počátky celosvětové sítě, u kterých osobně stál, se současnou situací. Internet je médium a komunikační prostředek, který sám o sobě mění náš pohled na svět. Projevuje se to v mnoha oblastech života, protože informace, jejichž je Internet obrovským zdrojem, umožňují nabourávání zažitých konvencí.

Příkladem může být publikační a zpravodajská činnost. Zatímco v minulosti bylo nutné být součástí ustálených struktur (autor, redaktor, editor, nakladatel), aby bylo možné oslovit širší okruh lidí, dnes je možné tento dlouhý a mnohdy komplikovaný proces zkrátit a zjednodušit.

Rozmanitost a veliká pružnost při využívání Internetu je možná především proto, že je Internet vybudován na univerzálních a variabilních základech. Komunikační protokol, který Internet využívá, je prvním a v tomto smyslu také velmi ojedinělým prostředkem pro přenos dat a informací — není totiž vázán na konkrétní druh aplikace – využití. Ve srovnání s jinými komunikačními protokoly, které člověk vynalezl, má ten internetový výhodu v tom, že je oddělen od aplikační vrstvy. Jinými slovy je jedno, jestli datové pakety přenášejí po síti e-maily, video nebo hry. Veškerá komunikace probíhá na stejném principu a konkrétní využití určují koncové body a aplikace, které je obsluhují.

IPv4 vs. IPv6

Vint Cerf byl u toho, když se v roce 1977 rozhodovalo, jak široký adresní prostor bude využíván. Protože se tehdy ještě jednalo o experiment a šlo především o vyzkoušení celého konceptu, rozhodl se nakonec využít 32bitové adresování. Tento systém, dnes známý jako IPv4, umožňuje přidělení více než čtyř miliard unikátních adres (232), což se v tu dobu zdálo více než dostačující. V současnosti se však již objevují prognózy (prezentované na březnovém setkání ICANN v Lisabonu), které naznačují, že už v roce 2012 by mohlo dojít k vyčerpání všech možností.

Proto je Vint Cerf přesvědčen, že není možné odkládat přechod na IPv6. V té souvislosti zmínil, jak při mnoha svých přednáškách přibližoval obrovské množství adres, které poskytuje IPv6 (2128): každý elektron ve vesmíru by pak mohl mít svoji unikátní IP adresu. Tento příklad však používal jen do té doby, dokud mu jistý profesor z kalifornské univerzity Caltech neposlal e-mail, ve kterém mu sdělil, že je idiot, protože elektronů ve vesmíru neni 5×1028, nýbrž 5×1080 – uváděl tedy lidi v omyl o 50 řádů. Wikipedia nabízí pro srovnání ještě další čísla. Například by používání IPv6 znamenalo 7 adres pro každý atom každého člověka na zeměkouli.

Meziplanetární Internet

Vint Cerf se účastní vývoje, který probíhá v rámci Jet Propulsion Laboratory. Nejedná se však o projekt společnosti Google, ale NASA. Přestože bylo již od počátku zřejmé, že nebude možné přenést stávající principy pozemského Internetu do oblasti obrovských vesmírných vzdáleností beze změn, teprve bližší pohled odhalil, nakolik je takový úkol náročný. Hlavním problémem je degradace signálu a příliš dlouhé prodlevy. Jak pan Cerf naznačil, rychlost světla je prostě příliš pomalá. Bylo tedy nutné navrhnout zcela nové a výrazně odlišné protokoly a systémy pro přenos dat (Delay Tolerant Networking), které by se s těmito obtížemi dokázaly vyrovnat lépe než běžná paketová komunikace implementovaná v pozemských podmínkách.

Google v ČR

Hlavním důvodem pro návštěvu České republiky byly pochopitelně obchodní zájmy Google. Ačkoliv dosud lokalizace některých online i offline produktů pokulhávala, Google jí teď hodlá věnovat daleko více úsilí. Kromě toho bude svůj český tým rozšiřovat o další odborníky, takže nejdůležitější poselství bylo jasné: Google is hiring! U nás.

Autor je šéfredaktorem AbcLinuxu.cz

Exit mobile version