Virtualizace – lék (nejen) na přeplněná datová centra

Fenomén jménem virtualizace si na paškál bere stále více odborníků. Ptáte se na důvod? Je to snadné, podniky a organizace totiž díky virtualizačním řešením získávají nezanedbatelné přínosy, a to zejména finanční. Konkrétní úspory nákladů jsou tématem, na který „slyší“ nejen IT manažeři, ale i vedení firem. A to znamená, že prosazení virtualizačních projektů je možná o něco snadnější, než v případě jiných IT projektů, které jsou sice potřebné, ale u kterých nejsou tyto finanční přínosy tak jasně zřejmé jako v případě virtualizace.


Reza Malekzadeh, Senior Director Products & Marketing
EMEA, VMware

Neměli bychom ale opomenout i další výhody virtualizace – vytvoření flexibilní infrastruktury, která umožňuje pružně reagovat na rychle se měnící požadavky podnikání, zajištění vysoké dostupnosti podnikových aplikací a výrazně vyšší využití hardwaru, které se podle informací společnosti VMware, jednoho z předních hráčů na trhu virtualizačních řešení, pohybuje v rozmezí od 50 % do 70 %. Menší počet fyzických serverů rovněž znamená nezanedbatelný přínos k „zeleným iniciativám“ týkajícím se ochrany životního prostředí.

Co konkrétně šetříme

Úspory nákladů, kterých mohou dosáhnout podniky díky nasazení virtualizačních řešení, se týkají jak pořizovacích, tak i provozních nákladů na IT infrastrukturu. Podniky nemusejí nakupovat velké množství serverů pro řešení různých úloh, ale mohou namísto toho provozovat virtuální servery na jednom nebo několika málo fyzických serverech. A pokud jde o provoz těchto fyzických serverů, je pro tým IT specialistů určitě snazší a časově efektivnější starat se pouze o správné fungování jediného serveru – zkuste si například spočítat třeba jen množství času, které musí IT vynaložit ve středně velkém nebo velkém podniku na údržbu serveru a instalace serverového softwaru, záplat, oprav a aktualizací – a jistě dojdete k velmi zajímavým číslům týkajících se konkrétních úspor nákladů.

A to není vše – ke konkrétním úsporám je potřeba ještě připočíst ty, které vzniknou nižšími nároky na spotřebu elektrické energie, chlazení nebo na prostory pro provoz serverů. Virtualizační projekty přinášejí podnikům a organizacím finanční úspory na serverovou IT infrastrukturu v řádu mnoha desítek procent. V této souvislosti bych rovněž rád zmínil několik konkrétních přínosů virtualizace, které byly získány z průzkumu společnosti VMware mezi zákazníky:

Info o průzkumu:

— 45 % uživatelů uvedlo, že snížili náklady na serverový hardware o 30 %
— 60 % uživatelů uvedlo, že se jim podařilo zkrátit dobu pro instalaci serverů a jejich uvedení do provozu o 30 %
— 26 % uživatelů se podařilo snížit náklady na elektrickou energii o 30 %
— 31 % uživatelů uvedlo, že zaměstnanci společnosti zvýšili díky virtualizačnímu řešení svou produktivitu o 30 %

Typičtí zájemci o virtualizaci

Největší zákazníci virtualizačních řešení se logicky rekrutují ze strany středně velkých a velkých firem a organizací, které provozují větší množství serverů. Tyto společnosti se v minulých letech setkávaly se stále většími výzvami týkajícími se fungování jejich serverové infrastruktury – komplikovanou a náročnou správou, údržbou, aktualizacemi na nové verze softwaru. To s sebou samozřejmě přinášelo – někdy až extrémně – vysoké náklady na provoz serverů. Celá infrastruktura byla navíc dosti těžkopádná. Takže před IT řediteli a manažery těchto firem stály zpravidla dva hlavní úkoly: za prvé, zefektivnit provoz serverové infrastruktury a snížit náklady na její provoz, a za druhé, zvýšit flexibilitu infrastruktury tak, aby dynamicky podporovala cíle podnikání a byla schopná rychle se adaptovat na měnící se potřeby. Virtualizace jim poskytla potřebnou technologii, jak těchto cílů dosáhnout.

Není proto divu, že v posledních letech zažívá nasazování virtualizačních řešení celosvětově doslova boom – podniky a organizace si ověřily výhody nasazení virtualizačních řešení na menších nebo pilotních řešeních a nyní svou virtuální serverovou infrastrukturu rozšiřují do dalších a dalších oblastí. A s touto akceptací virtualizačních technologií přichází i další trend – nasazování virtualizačních řešení i v segmentu malých a středních podniků. Virtualizace se totiž vyplatí i v případě provozování pouze několika serverů – výsledkem jsou i u těchto menších firem úspory nákladů i vyšší flexibilita.

Situace v ČR

Pokud jde o rozvoj virtualizace v České republice, ten se nijak zvlášť neliší od situace ve světě. I u nás zaznamenáváme výrazný nárůst uplatnění virtualizačních řešení – lze odhadnout, že se v posledních letech jejich počet meziročně zdvojnásobuje. Stejně jako ve světě jsou tahounem poptávky po virtualizačních řešeních velké podniky, nicméně i u nás se již nasazují řešení v segmentu malých a středních firem.

Opět je třeba zdůraznit, že zvyšující se poptávka po virtualizačních řešeních je do velké míry odrazem toho, jak se společnosti přesvědčují o přínosech virtualizace. Tak například ve společnosti Vitana bylo provozováno 38 fyzických serverů; díky virtualizaci bylo možno snížit jejich počet v první fázi projektu na 19. Cílový stav představují 3 fyzické servery, na kterých poběží 23 serverů virtuálních. K přínosům, které společnost uvádí, patří zejména zjednodušení IT infrastruktury, omezení nutnosti nákupu nových serverů či jejich komponent a lepší využití lidských zdrojů – IT specialistů.

Budoucnost odvětví

Obecně panuje přesvědčení, že pokud jde o virtualizaci, jsme stále ještě na počátku využívání přínosů této technologie. Je na místě očekávat, že počet nasazovaných virtualizačních řešení dále poroste vysokým tempem.

K tomuto názoru mohou vést dva hlavní faktory. Za prvé, z virtualizačních řešení se stává „mainstream“ IT – tedy technologie, která je v odborné veřejnosti známá a začíná být zákazníky široce akceptovaná. Není to tedy už jen záležitost nějaké technologie právě vyvinuté v experimentálních laboratořích bez ověření nasazení v praxi. Zákazníci se již dostatečně přesvědčili o výhodách, které jim virtualizace může poskytnout, a vědí, že virtuální servery nejsou v žádném ohledu horší, méně stabilní nebo méně výkonné než servery fyzické, ale že je naopak v mnohém předčí. Není náhodou, že třeba přední výrobci serverů již dnes svým zákazníkům nabízejí virtualizační řešení přímo s hardwarem.

A za druhé – dnes se o virtualizaci hovoří zejména v souvislosti se servery, ale virtualizace proniká i do dalších oblastí, jakými jsou úložné systémy, síťová infrastruktura nebo koncová uživatelská zařízení. Možnosti dalšího rozvoje virtualizačních technologií jsou prostě ohromné.

Profil

Autor článku zastává pozici Senior Director Products & Marketing pro oblast EMEA ve společnosti VMware. Jedná se o pracovníka z dlouholetými zkušenostmi v oblasti marketingu. Ve své současné roli je zodpovědný za všechny marketingové aktivity společnosti VMware v Evropě, na Blízkém východě a Africe (EMEA). Před příchodem do VMware Reza úspěšně působil na pozici Vice President for International business společnosti Akimbi Systems. Byl také spoluzakladatelem firmy Twingo Systems. Je držitelem titulu MBA na institutu HEC v Paříži zaměření na marketing a obchodní strategie.

Exit mobile version