Virtualizace pomáhá v plynulém provozu podniků

Každý manažer má svých povinností a starostí nad hlavu, a tak si určitě dokážete představit, jak každého manažera „potěší“ zpráva o tom, že někomu zrovna přestal fungovat email nebo některé služby v rámci infrastruktury nefungují. V dnešním článku se podíváme, jakým způsobem lze využít virtualizace k zajištění kontinuity provozu.


Reza Malekzadeh, Senior Director Products & Marketing
EMEA, VMware

Důležitost plynulosti provozu

Provoz systémů ve většině podniků je součástí práce IT manažera. Plánování kontinuity provozu hraje důležitou roli ve většině podniků, protože dnes je na IT závislá téměř každá organizace. Ne každá organizace má peníze na investice do záložního hardwaru nebo vybudování odloučeného počítačového centra pro případ nehody, a tak se většina společností omezuje na použití páskových zálohovacích zařízení, která se sice hodí pro dlouhodobou archivaci dat, ale po mimořádné události není obnova provozu příliš snadná.

I u zálohování ovšem musíme počítat s možností, že může selhat nebo se nepodaří obnovit data. Následně potom nastanou komplikace při správě tohoto procesu a množství prostředků potřebných pro řádné otestování a vyladění všech postupů mají za následek, že i „levný“ páskový systém může být drahou investicí.

Použití virtualizace pro zajištění kontinuity provozu a obnovu činnosti po nehodě těží ze dvou hlavních předností: virtuální stroj se může kopírovat a přesunovat a také není závislý na fyzickém hardwaru, na kterém běží. Z pohledu kontinuity provozu to vede k několika velkým výhodám. Kopírování virtuálního stroje nám umožňuje zachovat přesnou kopii na vzdáleném místě, a to buď jako součást běžícího pohotovostního systému nebo zálohy na pásku. Když se objeví komplikace, zazálohovaný virtuální stroj se může spustit na jiném systému a uživatelé mají rychle a bez komplikací dostupná data i využívané služby. Organizace takto může mít výrazně lepší ochranu proti rizikům výpadku a v případě jakékoliv nehody obnovit rychleji provoz.

Dostupnost i pro malé organizace

Organizace používající virtualizaci nemusí investovat do specifického záložního hardwaru – jako hostitel virtuálního stroje může posloužit libovolná serverová platforma, na které běží stejný hypervisor. Tímto je kompletní systém pro obnovu činnosti po nehodě dostupný i malým organizacím.

Virtualizace nabízí ale i další výhody. Klíčovou výhodou je možnost vytváření „snímků“ (snapshots) virtuálního stroje, které zachycují jeho aktuální stav – jelikož virtuální stroj může mít postupem času uložených více verzí sebe sama, mohou organizace uchovávat jeho kopie, o kterých se ví, že fungují. Pokud je potřeba nainstalovat záplatu (patch) virtuálního stroje, může být použita nejprve ve virtuálním prostředí a pak zavedena do rutinního provozu. V případě nečekaného problému narušujícího činnost virtuální stroje se může organizace vrátit zpět k jeho předchozí verzi a znovu ji používat.

Další využití virtualizace je také ke zkrácení plánovaného času odstávky: pomocí VMotion mohou být běžící virtuální stroje přesunuty v rámci infrastruktury organizace. Například při preventivní údržbě některého fyzického serveru mohou být virtuální stroje, které podporuje, přesunuty na jiné hostitele v rámci virtuální infrastruktury, aniž by došlo k přerušení prováděné činnosti. Po dokončení údržby je možné přemístit virtuální stroje zase zpět.

Kontinuita provozu je nezbytná ke správnému chodu podniku a vyžaduje pochopení podnikových procesů a znalost toho, kde by mohl prostoj způsobit možnou ztrátu příjmů nebo poškození reputace firmy. Tyto hrozby můžou být minimalizovány využitím virtualizace IT infrastruktury, která pomůže vytvořit flexibilnější prostředí. Rychlá obnova provozu e-mailového serveru pomocí zálohy virtuálního stroje ušetří kromě starostí především náklady na hardware a správu systému.

Profil

Autor článku zastává pozici Senior Director Products & Marketing pro oblast EMEA ve společnosti VMware. Jedná se o pracovníka z dlouholetými zkušenostmi v oblasti marketingu. Ve své současné roli je zodpovědný za všechny marketingové aktivity společnosti VMware v Evropě, na Blízkém východě a Africe (EMEA). Před příchodem do VMware Reza úspěšně působil na pozici Vice President for International business společnosti Akimbi Systems. Byl také spoluzakladatelem firmy Twingo Systems. Je držitelem titulu MBA na institutu HEC v Paříži zaměření na marketing a obchodní strategie.

Přečtěte si také

Virtualizace – lék (nejen) na přeplněná datová centra

Exit mobile version