Vojáci odmítají novou high-tech výzbroj

Armáda Spojených států investuje do vybavení svých jednotek každým rokem nemalé částky. Spousta miliard padla také na vytvoření high-tech výzbroje pro vojáky na bojišti. Nyní se ale ukazuje, že je výzbroj naprosto nevyhovující a z elitních jednotek spíš dělá snadný terč pro nepřítele.

Vláda USA investuje každoročně do své armády obrovské sumy. Například tento rok to bylo něco přes 110 miliard dolarů. Největší část tohoto rozpočtu jde právě na vývoj moderní high-tech výzbroje pro vojáky. Ta jim například umožňuje vidět bojiště na displejích. Vojáci také mají k dispozici spoustu různých kamer, termovizi, noční vizi, laserový dálkoměr, satelitní navigaci a jiné technologické vymoženosti. První modely high-tech výzbroje nazývané Land Warrior System (LWS) jsou již nasazeny do zkušebního provozu.

Všechny jednotky, ať už se jedná o vojáka, tank či jiné vozidlo, se mají stát součástí jednoho obrovského armádního intranetu, což by mělo zlepšit komunikaci jednotlivých jednotek. Vojáci by si mezi sebou mohli posílat fotografie, videa a vůbec cokoliv. Všechno by šlo přes hlavní velistelství, které kontroluje akce všech jednotek, a dokonce i přes Washington. Tento systém by měl přinést kvalitnější rozhodování a rychlejší reakce na bitevním poli. K dispozici by jej americká armáda měla mít v roce 2015.

A jak tato síť funguje? Vojáci jsou propojeni mezi sebou. Dosah této Ad-Hoc sítě je asi jeden kilometr. Tito vojáci budou napojeni na tzv. Stryker vozy. Ty disponují moderní síťovou technikou a tvoří tak „pojízdné routery“. Ty pak přenášejí signál vyšším celkům, které jsou propojeny se satelity. Ty pak umožňují komunikaci i s velmi vzdálenými místy kdekoliv na planetě.

Vybavení jednotlivých vojáků se bude skládat ze speciální kevlarové přilby se zabudovaným headsetem, který dokáže potlačit hluk okolí. Dále je zde umístě malý LCD displej s velmi vysokým rozlišením, na kterém si vojáci mohou zobrazovat mapy s umístěním spojeneckých jednotek a spoustou dalších důležitých bodů. Dále mohou přepnout na ostatní různé kamery na výzbroji včetně kamery umístěné na zaměřování zbraně. Vojáci tak mohou mířit na cíle za rohem, aniž by se vystavovali nebezpečí. Vše je možné ovládat malým joystickem na zbrani či myší připevněné na rameni.

Všechny tyto technologické výdobytky moderní doby jsou velmi zajímavé. Největším problémem však je, že vojáci tuto moderní výzbroj odmítají. Činí z nich totiž snadný cíl pro nepřítele.

„Je to prostě jen hromada krámů, které nepoužíváme, zabírající místo užitečnému vybavení, jako třeba zbraním,“ říká seržant James Young. „Dělá to z nás těžší a pomalejší cíle.“

Další zbytečností je, že je tato výzbroj jednotná pro všechny vojáky, takže spousta z nich tento systém plně nevyužije. Tento fakt navíc zbytečně zvyšuje náklady na vybavení jednotek.

Zdroj: Vojáci USA odmítají high-tech výzbroj. Dělá z nich snadné terče

Exit mobile version