Asymetrie ve firmách z hlediska podmínek kariérního růstu, platů a pohlaví

Většina zaměstnanců pražských firem nevěří tomu, že by jejich kariérní růst závisel na stejných kritériích jako u ostatních kolegů. Tuto skutečnost označila většina dotázaných za největší asymetrii v českých firmách. Pracovníci z různých oborů uvedli jako nesouměrné také odměňování vzhledem k pohlaví. Tato možnost by zvítězila mezi ženami. Anketu, jejímž cílem bylo zjistit největší asymetrii v českých firmách, uspořádala společnost Volný.


Asymetrické podmínky v českých firmách

Rozlišný pohled na kariérní postup

Na první pohled asymetrické dvojice zpovídaly zaměstnance pražských business center v otázkách největších asymetrií na českých pracovištích. Respondenti se vyjádřili jasně, když z 272 jich více jak polovina označila za nejvíce asymetrická (nespravedlivá) kritéria kariérního postupu.

Výsledky ankety se výrazně lišily v závislosti na pohlaví dotázaných. Zatímco muži vidí největší asymetrii v kritériích kariérního růstu, ženy jsou přesvědčeny, že nejvíce nesouměrná je, vzhledem k mužům na stejných pozicích, finanční odměna. Přibližně jedna pětina respondentů uvedla za největší asymetrii ve firmách velikost kanceláří šéfů proti prostornosti pracovních míst jejich podřízených.

Ve výsledcích ankety nechyběly ani nečekané odpovědi. Jedna z dotázaných HR manažerek se raduje z větší kanceláře než má její nadřízený. Nebo například osmadvacetiletá právnička se při zodpovězení dotazů zmínila o některých fyzických parametrech svých kolegů.

Odlišný je také pohled různých věkových skupin. Mladší manažeři jsou vzhledem k firemním rozdílům výrazně méně skeptičtí.

Exit mobile version