• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Výdaje na cloud dál porostou, i když křivka zpomalí

Redakce
13. 9. 2023
| Články

Podle nejnovější analýzy cloudového trhu od IDC (studie IDC Worldwide Software and Public Cloud Services Spending Guide) dosáhnou celosvětové výdaje na služby veřejného cloudu v roce 2027 výše 1,35 bilionu dolarů. Ačkoli dynamika v průběhu prognózovaného období 2023-2027 mírně zpomalí, trh by měl během příštích 5 letu i tak růst v průměru o 19,9 %.
„Většina organizací přijala veřejný cloud jako nákladově efektivní platformu pro hostování podnikových aplikací, pro vývoj i nasazení řešení svých zákazníků. Při pohledu do budoucna má cloudový model i nadále velmi dobrou pozici z hlediska uspokojování potřeb zákazníků v oblasti inovací, při vývoji a nasazování aplikací, a to i s ohledem na potřeby v oblasti umělé inteligence/strojového učení (AI/ML) a technologií edge,“ uvedla Eileen Smith, viceprezidentka IDC pro data a analýzy.
Z 28 odvětví zahrnutých do prognózy mají být tři největší z hlediska výdajů bankovnictví, softwarové a informační služby a telekomunikace. Následovat bude maloobchod a profesionální a osobní služby. Velký nárůst výdajů na cloudové služby nastane v sektoru telekomunikací a u provozovatelů služeb spojených s kapitálovými trhy.
Software jako služba (poznámka: SaaS – aplikace. IDC rozlišuje v rámci SaaS ještě dvě podskupiny, vedle vlastních aplikací dále software pro systémovou infrastrukturu) bude i nadále představovat největší kategorií cloud computingu s asi 40 % všech výdajů na veřejný cloud. Nejdůležitější z těchto aplikací budou systémy pro řízení podnikových zdrojů (ERM) a řízení vztahů se zákazníky (CRM), další v pořadí jsou nástroje pro práci s obsahem a pro jeho správu a aplikace pro spolupráci.
Nicméně trh s aplikacemi SaaS je již také relativně saturován a tato kategorie poroste, co se výdajů týče, nejpomaleji (v průměru ročně 15,8 %).
Druhou největší kategorií výdajů na veřejný cloud bude infrastruktura jako služba (IaaS), následovaná platformou jako službou (PaaS). Segment PaaS ale má ale naopak růst nejrychleji.
V rámci kategorie SaaS – software pro systémovou infrastrukturu bude nejvíce výdajů směřovat do nákupu cloudových bezpečnostních řešení.
Zdroj: IDC

Rubriky: ByznysCloudPodnikový software

Související příspěvky

Zprávičky

Counterpoint: Apple se letos vrátí do čela světového trhu s chytrými telefony

27. 11. 2025
Zprávičky

Americký výrobce počítačů HP se chystá do roku 2028 propustit až 6 000 lidí

26. 11. 2025
Huawei AI ilustracni
Zprávičky

Meta jedná o investici miliard dolarů do čipů Googlu

26. 11. 2025
Články

AWS uvádí AI pro vývojáře Kiro

26. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Riziko prolamování šifrované komunikace: Státy EU se shodly na návrhu proti dětské pornografii, Česko hlasovalo proti (aktualizace)

ČTK
27. 11. 2025

Zástupci členských států EU se včera shodli na návrhu, který má bojovat proti šíření

ČR si letos v žebříčku zemí podle digitálního prostředí polepšila na 24. místo

ČTK
27. 11. 2025

Česká republika si v celosvětovém hodnocení kvality digitálního prostředí letos polepšila o tři příčky

Counterpoint: Apple se letos vrátí do čela světového trhu s chytrými telefony

ČTK
27. 11. 2025

Americká technologická společnost Apple se v letošním roce poprvé za více než deset let

Centra služeb míří do ČR kvůli lidem a poloze

Průzkum Acronis: téměř 50 % českých organizací si nemůže dovolit ztratit data za více než 4 hodiny

Pavel Houser
27. 11. 2025

17 % respondentů vyžaduje od systémů obnovy po havárii, aby garantovaly zálohu starou maximálně

Gordic a Cybrela přinášejí komplexní řešení kybernetické bezpečnosti

Sněmovna schválila roční odklad využívání e-Legislativy pro novely zákonů

ČTK
27. 11. 2025

Povinné využívání systému e-Legislativa pro vytváření a projednávání novel zákonů a zákonných opatření Senátu

Europoslanci vyzvali k zákazu sociálních sítí pro osoby mladší 16 let (aktualizováno)

ČTK
26. 11. 2025

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k výraznému zvýšení ochrany nezletilých na internetu, včetně zákazu

Americký výrobce počítačů HP se chystá do roku 2028 propustit až 6 000 lidí

ČTK
26. 11. 2025

Americký výrobce osobních počítačů HP se kvůli zefektivnění provozu a zavádění umělé inteligence (AI)

Huawei AI ilustracni

Meta jedná o investici miliard dolarů do čipů Googlu

ČTK
26. 11. 2025

Americká společnost Meta Platforms, která vlastní mimo jiné sociální síť Facebook, jedná s Googlem

Tiskové zprávy

Huawei uvedla na trh nové konvergované systémy úložišť OceanStor Dorado

Společnost Hewlett Packard Enterprise ocenila v Česku Partnery roku 2025

Spisová služba GINIS společnosti Gordic získala jako první atest

Zyxel Networks představuje první průmyslový WiFi 7 přístupový bod pro rychlejší přechod na průmysl 4.0

Nové skenery Canon imageFORMULA: Maximální výkon na minimálním prostoru

Když cloud nestačí: proč se firmám vyplatí trvalé licence Microsoft

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Neocloudy – nové slovo, prudký růst?

Pavel Houser
24. 11. 2025

Opět se vše točí kolem GPU a AI. Poskytovatelé cloudových služeb nového typu („neoclouds“) mají v...

Slovník

Brand Awareness

DCS 1800 MHz

OMC

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.