• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Vyhledávání Googlu produkuje velké množství emisí, tvrdí výzkum

itbiz
13. 1. 2009
| Články
Logo

Vyhledání dvou hesel prostřednictvím internetového vyhledávače Google produkuje stejné množství oxidu uhličitého (CO2) jako ohřátí vody v rychlovarné konvici. Vyplývá to ze studie amerického fyzika z Harvardovy univerzity, kterou v pondělí citoval server BBC News.

Google
Každé vyhledání na Googlu prý produkuje 7 gramů CO2

Alex Wissner-Gross, americký fyzik působící na Harvardově univerzitě, tvrdí, že každé vyhledání zprostředkované vyhledávačem Google produkuje přibližně 7 gramů CO2. Dvojnásobné množství je přitom již srovnatelné s uvařením jedné konvice čaje. Výpočty jsou založeny na spotřebě elektrické energie a množství emisí běžného stolního počítače v porovnání s velkými datovými centry, které společnost Google po celém světě provozuje.

Vyhledávač je oblíbený nejen pro vysokou přesnost výsledků, ale také pro svou rychlost. Ta je podle studie možná jen díky tomu, že využívá několik datových bank současně, a produkuje tak více CO2 než jeho konkurenti. Denně Google zpracuje v průměru nejméně 200 milionů požadavků na vyhledávání, což prý v kombinaci klientských počítačů, sítí a serverů přispívá k vysoké spotřebě elektrické energie.

Čísla jsou nadnesená, tvrdí Google

Reakce Googlu na sebe nenechala dlouho čekat. V příspěvku zveřejněném na oficiálním firemním blogu označuje Urs Hölzle, senior viceprezident společnosti, uvedená čísla za nadnesená. Podle něj je vliv internetového vyhledávání na životní prostředí minimální, a to zejména v porovnání s alternativními způsoby získávání informací, jako je například návštěva knihovny.

„Jeden vyhledávací požadavek na Googlu je ekvivalentní 0,2 gramů CO2,“ stojí v příspěvku. Jedno vyhledání obvykle trvá méně než 0,2 sekundy a doba využití jednotlivých serverů pro jeho zprostředkování je řádově ještě kratší. V praxi to představuje 0,0003 kWh pro jedno hledání, nebo také 1 kJ, což je menší množství energie, než spálí lidské tělo za deset sekund.

„Podnikli jsme rozsáhlé kroky ke snížení spotřeby energie v našich datových centrech a stále hledáme nové alternativní zdroje, které bychom mohli v budoucnu využívat,“ píše v příspěvku Urs Hölzle.

Google si dlouhodobě zakládá na své pověsti společnosti, která je přátelská k životnímu prostředí. V roce 2007 se například stala spoluzakladatelem iniciativy Climate Savers Computing Initiative, jejímž cílem je snížit do roku 2010 množství energie spotřebované počítači na polovinu. Z nedávného výzkumu společnosti Gartner vyplývá, že oblast IT že v současné době způsobuje dvě procenta globálních CO2 emisí.

Přečtěte si také

Podíl vyhledávače Google na českém internetu roste

Rubriky: HardwareInternet

Související příspěvky

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025
Zprávičky

Shein podal žádost o vstup na hongkongskou burzu, chce zvýšit tlak na Brity

8. 7. 2025
Zprávičky

USA v pondělí či v úterý budou mluvit s Čínou o TikToku, řekl Trump

6. 7. 2025
Články

IDC: Trh podnikových sítí WLAN vzrostl meziročně o 10,6 %

4. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

CPO

ACTA

Tester/ka

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.