AMD není na prodej, zajímavá nabídka by to ale mohla brzy změnit

Dirk Meyer, CEO světového výrobce procesorů AMD odmítl spekulace o možné akvizici ze strany technologické společnosti Oracle.


Výrobce AMD není na prodej. I když…

Společnost Advanced Micro Devices (AMD), světová dvojka ve výrobě počítačových čipů založených na x86 architektuře, se nestane součástí technologické skupiny Oracle. Spekulace, které se objevily krátce po nedávných úvahách šéfa Oracle Larryho Ellisona, dnes popřel CEO výrobce AMD, Dirk Meyer.

„AMD není na prodej, ale nebráníme se jakýmkoliv jednáním, která by mohla být ku prospěchu našich akcionářů,“ prohlásil Meyer včera na technologické konferenci ve španělské Barceloně. To ale neznamená nic jiného, než že se firma případnému převzetí bránit nebude, tedy pokud za ni bude nabídnuta dostatečná cena. Možné převzetí ze strany Oracle nebo jiného subjektu ale v současnosti není příliš pravděpodobné. Předně finanční výsledky AMD z ní nedělají příliš zajímavý akviziční cíl, na to si firma bude ještě pár let muset počkat.

Dále pak Larry Ellison z Oraclu měl ve svém nedávném projevu na mysli především výrobce zaměřené ne oblast serverových čipů – v tomto segmentu AMD sice působí, naprostá většina jejích příjmů ale pochází z dodávek procesorů do zařízení určených pro běžné zákazníky. Vzhledem k tomu a pravděpodobně velmi vysoké ceně, který by případnou akvizici AMD nutně doprovázela, je akvizice ze strany Oracle jen velmi nepravděpodobná.

I v oblasti spotřebních zařízení ale AMD, stejně jako jeho největší konkurent Intel, naráží na konkurenci, kterou se jim nedaří překonat. Tou jsou především výrobci produkující čipy založené na architektuře ARM, které jsou technologicky jednodušší a tedy sice méně výkonné, ale tím pádem i levnější a energeticky méně náročné. „ARM pro nás nepředstavuje významnější hrozbu,“ řekl na adresu této technologie Meyer v jednom ze svých nedávných vystoupení.

Faktem ovšem zůstává, že právě díky své nízké energetické náročnosti se procesory typu ARM stávají stále populárnějšími především v segmentu mobilních zařízení, kam patří smartphony, PDA, GPS navigace a tablety. Procesor ARM tak můžeme najít například ve velmi úspěšném tabletu iPad společnosti Apple. Prodeje mobilních zařízení navíc v současnosti zažívají mnohem dramatičtější růst, než segment osobních počítačů, nebo serverů, důvody pro obavy ze strany ARM tak rozhodně existují.

Americkému výrobci AMD se v posledních letech moc nedaří. V roce 2009 firma prošla rozsáhlou restrukturalizací, v rámci které byla do nové společnosti GlobalFoundaries vyčleněna veškerá výroba a samotné AMD se tak dnes zabývá výhradně vývojem a obchodem.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version