Význačné osobnosti webu hromadně opouštějí Facebook, volá se po otevřené alternativě

Tento týden opustilo Facebook několik známých osobností internetového průmyslu, což jistě rozproudí diskuzi o nejrůznějších pochybeních této sociální sítě. Známý video podcaster Leo Laporte včera oznámil, že zrušil svůj účet na Facebooku a finančně podpořil projekt Diaspora, který se pokouší o vytvoření alternativní sociální sítě mimo kontrolu Facebooku.

Laporte uvedl, že ho k radikálnímu kroku přesvědčil článek Jasona Calacanise, v němž Calacanis nazval Facebook „nestvůrou“ a vyzval své čtenáře, aby podporovali OpenID a zastánce distribuovaného sociálního networkingu. Calacanis sám však svůj účet na Facebooku dosud nezrušil.

Peter Rojas, spoluzakladatel serverů Engadget a Gizmodo, oznámil tento týden na Twitteru, že deaktivoval svůj účet na Facebooku. „Jde o to,“ prohlásil, „že uživatelé by měli mít skutečnou kontrolu nad tím, které údaje jsou sdíleny. Toť vše. Facebook toto nerespektuje.“

Minulý měsíc Facebook houfně opustilo množství zaměstnanců Googlu, ovšem vzhledem k tomu, že jde o zaměstnance hlavního konkurenta Facebooku, jsou tyto odchody poněkud komplikovanější.

Deaktivace nebo smazání účtu na Facebooku je pro někoho, kdo chce propagovat své služby, poměrně drastickým krokem, a není jasné, kde všichni tito utečenci byli posledních pár let, když OpenID a hnutí za distribuovaný sociální networking zažívaly nejhorší ústrky. Nyní je však hlas kritiků Facebooku velmi silný.

Jak by mohla vypadat alternativa? Ideální alternativou k Facebooku není jediná sociální síť, která by ho nahradila, ale vytvoření interoperabilního protokolu pro sociální networking. Větší množství poskytovatelů služeb by soutěžilo o přízeň uživatelů, a zákazníci různých poskytovatelů by si mohli navzájem posílat vzkazy a sledovat své updaty, podobně jako si zákazníci různých telefonních operátorů mohou navzájem volat.

Toto je tedy možnost, kterou mnoho lidí navrhuje jako alternativu k monopolu Facebooku na poli mainstreamového sociálního networkingu. Nejvíce v souladu s touto vizí interoperability je v současné době Google Buzz.

Facebook je už delší dobu kritizován kvůli otázce soukromí. Viceprezident pro veřejnou správu na Facebooku Elliot Schrage včera v deníku New York Times publikoval pečlivý protiargument. Pan Schrage se však bohužel snaží nové změny na Facebooku prezentovat jako zvýšení autonomie uživatelů, vzhledem k tomu, že si přece mohou volit, které služby využívat, a které ne. Zajímavé je, že pokud ve vyhledávači Google zadáte „zrušit“, Google nabízí na prvním místě „zrušit Facebook“, na druhém „zrušit účet na Facebooku“, což by mohlo poukazovat na zvýšený zájem o toto téma.

Exit mobile version