Watson probudil zájem o virtuální superpočítač IBM World Community Grid

Podle IBM došlo po vítězství expertního systému umělé intelignece Watson v kvízové soutěži „Jeopardy!“ ke zvýšení zájmu o virtuální superpočítač World Community Grid o rovných 700 %.

WCG je ve skutečnosti tvořen přebytečnou výpočetní kapacitou dobrovolnických osobních počítačových stanic, které jsou připojeny na Internet. Vědcům, kteří systém WCG využívají pomáhá tento virtuální superpočítač řešit závažné globální humanitární problémy lidstva.

Superpočítač dnes agreguje nevyužitý výkon 1,7 milionu osobních počítačů od 535 000 dobrovolníků z více než 80 zemí světa. Tato výpočetní kapacita je zprostředkovávána vědcům, kteří by si jinak takový výkon nemohli dovolit a přitom jej nutně potřebují ke svému výzkumu.
WCG dnes představuje největší virtuální superpočítač na světě, mezi problémy, které pomáhá řešit nalezneme výzkum HIV a rakoviny či cenově dostupné způsoby čištění vody.

IBM oznámilo, že suma 500 000 amerických dolarů, jež byla původně určená pro World Community Grid, odešle přímo vědcům, kteří tento virtuální superpočítač používají k náročným výpočtům. Granty budou udělovány na základě detailních návrhů podaných jednotlivými projektovými týmy, mezi které patří Výzkumný ústav univerzity Chiba (pomoc v boji proti dětské rakovině), University of Texas (výzkum léků proti horečce dengue, Scrippsův výzkumný ústav (fightAIDS@home), Tsinghua University (výpočetní technikou za čistou vodu), Onkologický institut Ontari (centrum pro boj s rakovinou), kologický institut New Jersey, Rutgersova universita a Pensylvánská universita (Pomoc v boji s rakovinou).

Exit mobile version