WHO prohlásilo rádiové elektromagnetické záření za možný zdroj rakoviny

Světová zdravotnická organizace v této souvislosti varuje především před nadměrným užíváním mobilních telefonů. Přímého spojení rakoviny a užívání bezdrátových zařízení se ale lékařští odborníci z WHO zatím neodvažují.

Organizace klasifikovala užívání mobilních telefonů jako „hypoteticky karcinogenní“ (kategorie 2B), problém je v nedostatku přímých důkazů, které by jednoznačně problém potvrdily. Přestože některé průzkumy již proběhly, experti se shodují na tom, že je potřeba ještě mnohem více verifikačních zkoumání.

V klasifikaci 2B se nalézají například výfukové plyny, nikl, olovo a další látky, s nimiž se člověk dostává běžně do styku. Klasifikace byla elektromagnetickému záření s rádiovými frekvencemi udělena International Agency for Research on Cancer (část WHO zodpovědná za výzkum rakoviny) na základě studií potvrzujících zvýšení rizika zhoubného mozkového nádoru (gliomu), ten tvoří více jak 50 % všech nádorových onemocnění CNS.

Zatímco pro vznik gliomu a zhoubného nádoru sluchového nervu mezi uživateli mobilních telefonů existují alespoň omezené důkazy, vztah ostatních typů rakovin a rádiových vln nebyl prokázán vůbec.

Rádiovou částí elektromagnetického spektra je míněno záření s větší vlnovou délkou, než má infračervené záření. K zařazení do klasifikace přispěly zejména poslední studie prováděné na mobilních telefonech s operačními frekvencemi 800 MHz až 2.1 GHz a studie pracovníků vystavených extrémním dávkám záření (obsluha vysílačů a základnových stanic).

Podobná témata na ITbizu: Potvrzeno: záření z mobilů ovlivňuje činnost mozku.

Exit mobile version