Wi-Lan kvůli patentům žaluje Apple, Dell, HP a mnoho dalších

V dalším případu údajného porušení patentovaných technologií nejde o nic menšího, než o implementaci BlueTooth do notebooků a mobilních telefonů.

Podle žaloby kanadské licenční společnosti Wi-Lan se firmy dopustili porušení jejího patentu na „metodu přijímání, posílání dat a jejich sdílení mimo telekomunikační síť,“ který si společnost zaregistrovala už v roce 2006. Pod krkolomně znějícím patentem se dá představit téměř jakákoliv forma komunikace, tedy i BlueTooth. Právě tak široce definovaný patent ale představuje problém. Chybou je už jen to, že jej americký patentový úřad povolil zaregistrovat.

Soudní boj malé kanadské společnosti Wi-Lan připomíná pomyslný souboj Davida s Goliášem. Proti Wi-Lan stojí prakticky všichni největší světoví výrobci mobilních zařízení, kteří disponují velkými zdroji na financování soudních sporů. Jen tak velmi nepravděpodobné, že by se Wi-Lan v tomto nevyrovnaném souboji podařilo zvítězit. Je ovšem možné, že se obě strany dohodnou na mimosoudním vyrovnání, jako se tak stalo v minulosti už mnohokrát.

Pokud by v americkém Marshallu ve státě Texas ale skutečně rozhodl ve prospěch společnosti Wi-Lan, znamenalo by to pro žalované výrobce těžkou ránu. Firmy by musely Wi-Lan odškodnit za všechna zařízení, která byla od roku 1996 vyrobena a obsahovala technologii BlueTooth. Bez iluzí se jedná o desítky, ne-li stovky milionů kusů notebooků, nebo mobilních telefonů. Výrobci by se dál museli s Wi-Lan dohodnout na budoucích licenčních podmínkách pro šíření BlueTooth technologie, což by jejich zařízení buď zdražilo, nebo připravilo o BlueTooth.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version