Velké firmy i státní organizace objevují výhody wiki

Policie na Novém Zélandu umožnila místním občanům, aby pomocí jednoduché wiki stránky vznesli připomínky chystanému policejnímu zákonu z roku 1958. Přispívat je možné na jednoduché „nástěnce“, která funguje podobně jako oblíbená encyklopedie Wikipedia. Není to první použití open source MediaWiki. Právě nástroje jako wiki se začínají stále častěji objevovat ve firmách pro sdílení informací.

Wikipedia je příkladem úspěšné spolupráce

„Spuštění wiki verze je neobvyklý krok, ale my věříme, že bude získáme dostatek názorů od lidí na novou podobu policejního zákona,“ prohlásil policejní důstojník Hamish McCardle. Bude-li pokus úspěšný, výsledky z wiki stránky budou společně s dalšími komentáři předány parlamentem vybraným komisím, které budou příští rok rozhodovat o novém policejním zákonu. „Bude to první část zákona, který vzniknul za pomocí online nástroje,“ dodal McCardle. V současné době bylo přidávání nových příspěvků zastaveno a na webu je oznámení, že byla odezva větší než policisté původně očekávali.

Na Novém Zélandu se přitom nejedná o zcela první využití open source MediaWiki, což je nástroj běžně používaný v otevřené encyklopedii Wikipedia. Úřad státních služeb se stará o kvalitu poskytovaných státních služeb pro občany Nového Zélandu. V rámci této služby provozuje online web s názvem ParticipatioNZ wiki. Přístup do wiki je však pouze na vyžádání. Projekt je součástí novozélandského eGovernmentu.

Veřejná diskuse Ministerstva informatiky

Veřejnou diskusi na svých webových stránkách využívalo také dnes již zrušené české Ministerstvo informatiky. Například v diskusi o nových učebnicích k výuce Národního programu počítačové gramotnosti zazněly ze strany diskutujících výrazné připomínky k obsahu příruček. Lidem se nelíbilo, že brožury popisují pouze práci v operačním systému Microsoft a autor textů zmiňuje v části o Internetu jako jediný příklad portál Centrum.cz.

„Na základě proběhlé diskuse budou návrhy brožur po dohodě s jejich autorem upraveny. V úvodu bude mimo jiné uvedeno, že existují i jiné operační systémy než pouze produkty firmy Microsoft a část věnovaná internetu včetně obrázků bude doplněna o příklady vedle centrum.cz existujícich dalších internetových portálů,“ uvedlo ministerstvo v odpovědi na svém webu. Ministerstvo navíc uvedlo, že pokud některý z realizátorů Národního programu počítačové gramotnosti bude využívat například Linux, dostane od ministerstva příspěvek.

Poslední elektronické vydání učebnic zmiňuje v části o Internetu jiné webové prohlížeče, uživatele ovšem učí pracovat s programem Microsoft Internet Explorer. Text rovněž začátečníka učí, jak si založit e-mailovou schránku na portálu Centrum.cz. V části o textových editorech jsou opět zmíněny i jiné alternativy, návod však podrobně rozebírá Microsoft Word 2003. Další příručka zmiňuje Linux spíše formálně. Je tedy otázka, zda nebyla diskuse Ministerstva informatiky pouze formální.

Firemní wiki jako konkurenční výhoda

Komunitní správa firemních dokumentů, sdílení znalostí a online spolupráce může být pro firmu konkurenční výhodou. Například společnost LCS International, výrobce podnikového informačního systému Helios, používá otevřenou dokumentaci založenou na principech wiki. Podle vyjádření firmy taková správa dokumentace mimo jiné umožňuje aktualizaci také partnerům LCS, kteří se na vývoji systému podílejí.

Společnost IBM využívá pro komunikaci uvnitř firmy wiki, blogy a dokonce i virtuální světy. Jedno ze setkání týmu čtyřiceti pracovníků ze čtyř různých center firmy probíhalo ve virtálním světě počítačové hry Second Life. Firma Procter & Gamble využila blogy a wiki nástroje pro uživatele jejich rozdílných značek. Tímto krokem chtěla společnost získat lepší odezvu od zákazníků na prodávané produkty.

Wiki rovněž používá společnost Accenture, která poskytuje outsourcing aplikací pro klienty využívá wiki k získání a sdílení informací od svých vývojářů po celém světě.

Výzkumná společnost Gartner odhaduje, že do roku 2011 dojde ke 42% nárůstu trhu s podobnými nástroji jako je MediaWiki.

Exit mobile version