WikiLeaks roste konkurence, přichází OpenLeaks

Najít dnes oblast podnikání, kde nehrozí konkurence, je prakticky nemožné. Platí to i při tak netradiční činnosti jako zveřejňování tajných armádních a vládních materiálů.


OpenLeaks se chystá spustit ještě do konce roku

S trochou nadsázky lze prohlásit, že v posledních několika týdnech neuplyne jediný den, aniž by se neobjevila nová zpráva týkající se kontroverzního internetového portálu WikiLeaks. Současný mediální poprask má v zásadě dva důvody. Tím prvním je bezesporu velká zajímavost ještě nedávno tajných armádních, diplomatických a vládních dokumentů americké administrativy, svou roli ale bezesporu sehrává i fakt, že WikiLeaks jsou jediným projektem svého druhu. To se ale má ještě do konce roku změnit. Daniel Domscheit-Berg, ještě nedávno výkonný ředitel a druhý muž WikiLeaks, oznámil plán na založení vlastního kontroverzně-informačního portálu s „originálním“ názvem OpenLeaks. Právě absolutní transparentnost má být hlavním pilířem nového webu.

„V posledních měsících přestaly WikiLeaks být otevřené a ztratily hodně ze své „open-source“ aury““, řekl Domscheit-Berg v nedávném rozhovoru pro technologický portál OWNI. Jeho OpenLeaks by se od WikiLeaks měly lišit v jednom základním bodu, a to zveřejňování získaných informací. Zatímco WikiLeaks, s trochou nadsázky řečeno, zveřejní vše, co získají, OpenLeaks by informace měl pouze přijímat a poskytovat je k přezkoumání novinářům.

Co bude dál se samotnými WikiLeaks je otázkou. Samotný odchod Domscheit-Berga je sice nepříjemný, pro uskupení kolem WikiLeaks ale rozhodně ne devastační. Daleko větším problémem je tažení, které proti WikiLeaks uspořádaly USA a další organizace působící po celém světě, kterým jsou zveřejňované informace trnem v patě. V minulých týdnech tak WikiLeaks opustili poskytovatelé technických služeb jako Amazon, Mastercard či Visa, portálu se ale podařilo přežít a expandovat mimo dosah autority USA.

Samotný Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, je v současnosti ve Velké Británii ve vazbě a čeká na soudní rozhodnutí vydání do Švédska. Tamními úřady je obviněn ze znásilnění a porušení několika dalších zákonů. Sám Assange obvinění popírá a označuje je jako vykonstruovaná a spojená se současným zveřejňováním nových materiálů na WikiLeaks. Ani případné uvěznění Assangeho by ale na fungování WikiLeaks pravděpodobně nemělo velký dopad.

Je tak jedinou hrozbou WikiLeaks vznikající konkurence v podobě OpenLeaks? S největší pravděpodobností ne. Důvod je prostý – zatímco WikiLeaks jsou svým způsobem absolutně transparentní, tedy zveřejní vše, co jim přijde pod ruku, v případě OpenLeaks není ani zdaleka zaručené, že některé informace se k novinářům vůbec dostanou. Jinými slovy přímé nezveřejňování informací a spoléhání se na novináře samo o sobě nebudí příliš důvěry.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version