Microsoft uvádí Windows Phone 7: přehnaná očekávání, nebo skutečný konkurent pro Apple a Android?

Windows Phone 7

Přinese nový operační systém Windows Phone 7 z dílen společnosti Microsoft další turbulence do oblasti operačních systémů pro mobilní telefony, nebo se naopak bude jednat o pomyslné „štěknutí do tmy,“ které si své publikum nenajde a za pár let odezní? Microsoft v oblasti operačních systémů pro mobilní telefony vsadil vše na nejistou kartu Windows Phone 7, což se může ukázat jako velká chyba. Pojďme se podívat, jaký nový mobilní operační systém Windows Phone 7 vlastně je.


Microsoft Windows Phone 7 oficiálně uvedl 11. října 2010

Softwarová společnost Microsoft na včerejší mezinárodní tiskové konferenci uvedla svůj nový mobilní operační systém Windows Phone 7. Ten má firmě pomoci prorazit zpět mezi nejvýznamnější hráče v této oblasti a získat zpět podíl, který Microsoft ztratil na úkor operačních systémů Android, iPhone OS a iOS 4. To je ovšem poměrně silné tvrzení a je tak otázkou, jestli Windows Phone 7 skutečně podaří uspět tak, jak si firma představuje.

Microsoftu se v oblasti operačních systémů pro „chytré“ mobilní telefony dlouhodobě nedaří. Od vstupu společnosti Apple a jejího populárního smartphonu iPhone do této oblasti v roce 2007 začal podíl Microsoftu na tomto trhu dlouhodobě klesat. Důvod pro to je poměrně jednoduchý, koncepčně zastaralý operační systém Windows Mobile nebyl schopen reagovat na nové trendy, jako je například moderní dotykové ovládání, se kterými přišel právě Apple a jeho iPhone, a které později převzal také OS Android z dílen Open Handset Alliance.

V důsledku toho tak začal podíl Windows Mobile pomalu, ale vytrvale klesat a v současnosti dosahuje zhruba 40%. To se sice nezdá nijak špatné, podle analytické agentury Gartner v dnešní době podíl Windows Mobile na nových smartphonech nepřesáhne 5%. To už je ovšem velmi špatná zpráva, neboť právě neschopnost proniknout do většího množství nových smartphonů tržní podíl systému bude i do budoucna výrazně omezovat.

Jaký je nový Windows Phone 7

Jak už bylo zmíněno, mobilní operační systém Windows Phone 7 má být první adekvátní odpovědí Microsoftu na konkurenci ze strany především společnosti Apple a Google. Na první pohled je tak největší změnou zcela graficky zcela přepracované uživatelské rozhraní, které má být intuitivní a má uživatele rychle a jednoduše dostat tam, kam potřebuje. Po systémové stránce je hodnocení komplikovanější – jak už bylo zmíněno, Windows Phone 7 je systém zcela odlišný od dosud výhradně dodávaných Windows Mobile. Podle informací dostupných v době vytváření tohoto článku (které v naprosté většině pocházely přímo od MS) se nový systém zdá být také hardwarově mnohem úspornější, než jeho předchůdce, což by byla dobrá zpráva.

Největší změnou je ale pravděpodobně zcela odlišná filosofie, s jakou byl operační systém Windows Phone 7 postaven. Zatímco Windows Mobile byly a i nadále budou koncipovány jako především pracovní operační systém, Windows Phone 7 mají být určeny především pro zábavu. Nutno podotknout, že oba systémy budou nadále vyvíjeny paralelně. Zábavnímu zaměření Windows Phone 7 bude odpovídat bohatá multimediální výbava, jako je například integrace některých funkcí multimediálního přehrávače Zune a jeho doplňkových služeb. Možný by tak nově měl být například online nákup a následné stažení a přehrávání hudebního obsahu, tedy jakási protiváha proti známé službě iTunes společnosti Apple.

Zajímavou novinkou z oblasti multimediální zábavy je pak propojení s herním účtem Xbox Live, který dnes používá na 25 milionů uživatelů. Ti by tak na telefonech vybavených Windows Phone 7 měli být schopni hrát vybrané herní tituly. Herní výrobce Electronic Arts navíc před několika dny oznámil, že do konce roku představí několik desítek herních titulů připravených speciálně pro Windows Phone 7. Ty by na trhu měly být ještě před začátkem vánoční sezóny. Propojení se stávajícími službami společnosti Microsoft je celkově na velmi dobré úrovni – uživatelé tak v rámci Windows Phone 7 budou moci využívat například omezené verze kancelářských aplikací sady Office a sdílet jednotlivé soubory mezi několika zařízeními, či vyhledávat pomocí portálu Bing.


Grafické prostředí Windows
Phone 7

Prakticky samozřejmostí je pak propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook a Twitter. Na základě informací včerejší tiskové konference lze usoudit, že Microsoft přístup k oběma službám integroval přímo do operačního systému jako takového. To by mělo práci s nimi zjednodušit a zrychlit, stejné jako toto řešení nevyžaduje instalaci žádné speciální aplikace.

Celkově jsou hodnocení Windows Phone 7 poměrně neutrální. Mělo by se sice jednat o poměrně dobrý, graficky líbivý a poměrně nenáročný operační systém, velkou nevýhodou je ale fakt, že Windows Phone 7 jako takové nepřináší příliš moc nového. Jinými slovy systém tak moc vychází z konkurentů v podobě Android a iOS až působí jako jejich poměrně zdařilá kopie. Samozřejmě použité technologie jsou jiné, stejně jako grafické rozhraní, Windows Phone 7 ale nepřichází s nějakou konkrétní funkcí, nebo výraznou schopností, která by mu sama o sobě zaručovala konkurenční výhodu pro širokou masu zákazníků.

Dostupné telefony

Spolu se včerejším představením samotného operačního systému ukázal Steve Ballmer, současný CEO společnosti Microsoft, devět smartphonů, které budou s Windows Phone 7 vydány ještě do konce letošního roku. Ty zahrnují zařízení výrobců Dell, HTC, LG Electronics a Samsung Electronics. Na vybraných evropských trzích by se první telefony měly objevit už za necelé dva týdny, přesněji řečeno 21. října letošního roku, do USA pak dorazí až počátkem listopadu. Zajímavostí je, že nejméně tři modely vybavené Windows Phone 7 uvede ve své nabídce i americký operátor AT&T, který je až ještě stále výhradním distributorem smartphonu iPhone v USA.

Prvním telefonem, který bude s Windows Phone 7 možné získat, bude v už zmíněný model Optimus 7 jihokorejského výrobce LG. Ten bude disponovat 3,8“ kapacitní dotykovým displejem s rozlišením 800 x 480 obrazových bodů, 5Mpx fotoaparát, akcelerometr, snímač přiblížení a další zajímavé novinky. Stejně jako všechny telefony představené na včerejší tiskové konferenci bude i Optimus 7 poháněn procesorem Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1 GHz. Podle mnoha analytiků a odborníků má být Optimus 7 jedním z nejúspěšnějších zařízení tohoto výrobce za několik posledních let.

Počátkem listopadu pak řady dostupných zařízení rozšíří hned tři nové telefony z dílen tchajwanského výrobce HTC, konkrétně tedy modely HD7, Mozart a Trophy. Termín uvedení smartphonů Dell a Samsung Electronics nejsou zatím známy, stejně jako jejich přesné parametry. V případě výrobce Dell se ovšem spekuluje, že by se mělo jednat o poměrné zajímavý model Lightning. Ten bude, kromě 4,1“ dotykového displeje, vybaven také 1 GB operační paměti a především vysouvací QWERTY klávesnicí.

Výhled Windows Phone 7

Otázkou tak zůstává, jestli se Windows Phone 7 skutečně podaří prosadit i přes stále silnější konkurenci především ze strany rychle rostoucího OS Android, nebo jestli po několika letech snah upadne v zapomnění. Kvalita samotného systému je samozřejmě velmi důležitá, vlastní kapitolou jsou především nepřímé faktory, které ovlivňují jeho úspěch. Do této oblasti tak spadá především množství, kvalita a variabilita smartphonů, které jsou se systémem nabízeny, a také dostupné aplikace. Oznámení devíti smartphonů čtyř různých výrobců v tomto ohledu není vůbec špatným výsledkem. Připomeňme si, že několik měsíců po svém vydání bylo OS Android možné získat pouze spolu se smartphonem T-Mobile G1.

Rozšiřující aplikace jsou alfou a omegou každého operačního systému a při jejich nedostatku je i sebelepší platforma odkázána ke špatnému konci. Stejně jako v případě mobilních telefonů i v případě aplikací platí, že čím více jich je a čím kvalitnější jsou, tím lépe. Právě služby jako je App Store společnosti Apple, který v současnosti obsahuje zhruba 250 tisíc různorodých a vesměs kvalitních aplikací, je velkou konkurenční výhodou firmy. Stejně tak stále rychleji se rozvíjející Android Market, který v první řadě spoléhá na nezávislé vývojáře a v současnosti disponuje zhruba 80 tisíci aplikacemi. Jedním z kroků, které tak Microsoft bude pro úspěch Windows Phone 7 muset podniknout, je přijít s dostatečně zajímavou strategií na podporu (nejen) nezávislých vývojářů.


Dell Lightning

Na druhou stranu Windows Phone 7 má oproti svým konkurentům, především OS Android, jednu nezcizitelnou nevýhodu – licence. Tedy Windows Phone 7 je, jako téměř všechny produkty společnosti Microsoft, placeným produktem, který si výrobci smartphonů a mobilních zařízení musí od firmy nákladně licencovat. Kontrast mezi placeným a zatím nepříliš jasným Windows Phone 7 a zdarma dostupným, variabilním a ozkoušeným OS Android mluví spíš ve prospěch druhého zmíněného systému.

Navíc, jak už bylo řečeno dříve, OS Android si v posledních zhruba 12 měsících prochází obdobím stále neslábnoucí popularity, což dokazuje i růst jeho tržního podílu ze zhruba 2,32% před rokem na necelých 9,8% nyní. Americký výrobce Apple navíc počátkem příštího roku plánuje zintenzivnit prodej svého telefonu iPhone představením nové CDMA verze tohoto zařízení, kterou bude distribuovat americký operátor Verizon Wireless. Spolu s tím se objevily i spekulace o tom, že Apple koncem letošního, nebo počátkem příštího roku představí několik různých verzí iPhonu.

To všechno ovšem neznamená, že se Windows Phone 7 vůbec nepodaří prosadit, Microsoft ale pravděpodobně doplatí na to, že s moderním mobilním operačním systémem přichází příliš pozdě. Případný růst tržního podílu Windows Phone 7 tak s největší pravděpodobností nebude nijak dramatický a alespoň v prvních letech existence systému bude Microsoft moci být rád, pokud se Windows Phone 7 podaří „alespoň“ zastavit dlouhodobý pokles firmy v oblasti mobilních operačních systémů.

Úspěch Windows Phone 7 je pro Microsoft ale kritický, a to z jednoho prostého důvodu – pokud se Windows Phone 7 u zákazníků neuchytí, firma už prakticky navždy přijde o možnost naskočit zpět do této oblasti. Část trhu, především tedy firemních zákazníků, by si Microsoft i nadále bezesporu udržel, většina by se ale pravděpodobně vydala cestou OS Android, nebo iOS. A právě běžní zákazníci jsou tou oblastí, kde, hlavně díky stále rostoucí popularitě smartphonů, se dnes nachází ty největší zisky.

Exit mobile version