Z tepla elektřinu – nové zařízení amerických vědců

Velmi chytrý vynález vymysleli letos vědci z americké univerzity v Utahu. Jedná se o zařízení, které umí převádět odpadní teplo (to vydávají například elektronické součástky v pc – při průchodu elektrického proudu se zahřívají) na elektřinu.

Celý vynález se zatím jmenuje tepelný rezonátor a má tvar malého válce, uvnitř něhož jsou naskládané ploché částečky z libovolného materiálu. Při průchodu tepla válcem se tepelná energie přemění na kynetickou (zvukové vlnění) a z ní se potom vyrábí elektrický proud.

Podle jednoho z vědců bude počáteční účinnost zařízení okolo 25%. Postupem času se ale očekává její zvětšení. Tepelné rezonátory mohou mít pochopitelně velmi široké využítí – ve výpočetní technice, v solárních panelech, v jaderných či tepelných elektrárnách a podobně.

Rezonátory pracují o to lépe, čím je větší teplota zdroje. Problémem může být hlučnost, kterou budou tato zařízení vydávat, protože převádádějí teplo na zvuk. Podle odborníků půjde hluk naštěstí odstínit. Pokud by se vynález uchytil v oblasti výpočetní techniky, vyšel by počítačový chladič na zhruba 2 000 Kč, což není tak velká suma.

Zdroj: Budoucnost chlazení: z tepla opět elektřina?

Exit mobile version