Ve Francii začal platit protipirátský zákon „HADOPI“

Soud

S prvním dnem roku 2010 vstoupil ve Francii v platnost kontroverzní zákon, který by měl trestat internetové piráty. Jeho schvalování přitom nebylo vůbec jednoduché, proti byli v opozici sedící levicoví poslanci i řada aktivistických skupin, které o něm říkají, že porušuje svobodu uživatelů na internetu.

O co tedy vlastně v případě nového zákona, který je označován jako „Hadopi Law“, jde? Každý uživatel bude do jisté míry monitorován a to prostřednictvím nově vzniklého úřadu pojmenovaném Higher Authority for the Distribution of Works and the Protection of Copyright on the Internet (HADOPI). V případě, že na něj padne podezření pro porušování autorských práv, bude mu na základě jeho IP adresy zaslán e-mail, kde bude na tuto skutečnost upozorněn. Jestliže neuposlechne, přijde mu úřední dopis. Pokud podmínku poruší potřetí, bude čelit trestu v podobě odpojení přístupu na internet po dobu 2 až 12 měsíců, finančního postihu a v horším případě pak až dvouletého vězení.

Zákon podporují jak pravicově ladění členové parlamentu a francouzský prezident Nicolas Sarkozy, tak velké společnosti působící v oblasti zábavního průmyslu. Podle řady podporovatelů jde o možný model, kterého by se měly chytnout i další země, které chtějí chránit své tvůrce před rizikem, že bude jejich dílo nelegálně šířeno po internetu a snadno se tak k němu dostane každý uživatel.

První upozornění zastraší až dvě třetiny stahovačů

„Internet představuje úchvatný svět, ale potřebujete jistá pravidla, abyste jeho prostřednictvím mohli získat filmy, hudbu nebo hry,“ říká Michel Thiolliere, francouzský senátor a jeden z členů nově vzniklého úřadu Hadopi. Podle něj dvě třetiny lidí, kteří obdrží první upozornění prostřednictvím elektronické pošty, s nelegálním stahováním přestane. „Po druhé zprávě s tímto špatným způsobem využívání internetu skončí více než 95 procent uživatelů.“

Podle zastánců je potřeba si uvědomit, že některé věci na internetu zkrátka nejsou zadarmo. Zákon proto z dlouhodobého hlediska označují jako nezbytný a také jako první krok v dlouhé cestě za ochranou autorsky chráněných materiálů na internetu.

Zákon má i celou řadu odpůrců, kteří ho označují za velmi přísný a nepřiměřeně omezující. Podle některých už byl navíc technologicky překonán a opravdoví „stahovači“ se mu dokážou bez problémů vyhnout.

Podle odpůrců jde o omezování práv

„Represivní přístup, který předvádí ve Francii, je opravdu představitelný leda tak pro lidi, kteří uvízli někde na začátku druhé poloviny 20. století,“ uvedl před časem pro ITBiz.cz Jan Podhajský, manažer komunikace České pirátské strany (ČPS). „Místo toho, aby francouzští zákonodárci vzali v úvahu, že se radikálně proměnil postoj lidí k umělecké tvorbě a její distribuci, tak volí cestu poplatnou mastodontům ze zábavního průmyslu.“

Proti zákonu však nevystupuje pouze strana, která má „pirátství“ ve svém názvu. Negativní postoj vyjádřil také Evropský parlament, podle jehož vyjádření je odpojení od internetu srovnatelné například s odpojením vody či elektrické energie. Přístup na internet je podle europoslanců základní právo každého jednotlivce.

Zákonu jsme se na ITBiz.cz podrobně věnovali v článku Francouzský zákon „HADOPI“ zřejmě už brzy zatočí s internetovými piráty

Přečtěte si také

Microsoft v Česku vede přes 100 trestních řízení proti podvodným prodejcům softwaru
Soud poslal spoluzakladatele The Pirate Bay za mříže
Softwarové pirátství aneb noční můra distributorů

Exit mobile version