Jak vyřešit zálohování ve firmě

V mnohých případech mají firemní data větší hodnotu než samotné počítačové vybavení, a tak je nutné vhodným způsobem chránit a předcházet jejich ztrátě. Na trhu je pro tento účel poměrně široká nabídka řešení, ale ne všechna jsou vhodná pro nasazení ve firmě. Podívejme se, co bychom mohli využít.

Jako první asi každého napadne obyčejné CD-R, případně DVD-R. Mechanikou pro zapisování těchto medií je dnes vybaven téměř každý počítač, tudíž pořizovací cena tohoto zálohovacího řešení bude velice nízká. Ideální pro opravdu malé firmy s malými objemy dat k zálohování. Nevýhodou, kterou ovšem řeší přepisovatelná media, je jejich jednorázovost – uplatňují se především při trvalé archivaci.

CD a DVD

Obecně se tato metoda nepovažuje za příliš bezpečnou a sofistikovanou, může však být vhodným doplňkem archivačního systému. Bohužel standardní mechaniky neumožňují téměř žádnou automatizaci – to nás opět odkazuje na menší objemy dat. Relativní novinkou na tomto poli je technologie Blu-ray, která při zachování rozměrů přináší podstatně větší kapacitu. Bohužel tyto mechaniky i média jsou zatím v cenových relacích, kde se již vyplatí poohlédnout po jiném řešení.

Pevné disky

Jako další zálohovací metodu jsem vybral duplikaci dat na jiný disk v rámci počítače, nebo firemní sítě. Tato metoda je velice vhodná pro první fázi archivace dat – jedná se o data, která jsou právě zpracovávána, a je nutné mít rychle obnovitelné zálohy. Disky jsou díky své rychlosti a kapacitě vhodné jako sklad těchto aktuálních dat, ze kterého můžeme operativně obnovovat data na jednotlivých stanicích.

V této kategorii je velký výběr – od dnes již zastaralých disků s rozhraním ATA, přes SATA poskytující zvýšenou přenosovou rychlost, až po disky Fiber Channel s extrémně nízkou přístupovou dobou. V případě velkého množství dat je vhodné zvolit příslušný typ diskového pole (RAID 1-6, dle situace) a zvýšit tak bezpečnost a rychlost zápisu. Při velmi vysokém objemu údajů, které mají být zálohovány, je nejvhodnějším řešením vyčlenění serveru pouze pro tuto činnost.

Takový počítač je vybaven diskovým polem o velikosti několika set GB a technologií pro dlouhodobé uchování dat. Jako tip pro velmi malé firmy bych rád uvedl externí disky – za relativně nízkou cenu získáte zařízení s vysokou kapacitou a podporou USB 2.0, Ethernet 10/100/1000 Mbit/s nebo moderní eSATA rozhraní (s přenosovou rychlostí až 3 Gb/s).

Zálohování na disky ve spojení s dalšími metodami archivace je jednou z nejlepších a nejvýkonnějších voleb. Možnosti automatizace zálohovacího procesu jsou závislé na použitých hardwarových a softwarových řešeních.

Páskové mechaniky

Záznam informací na magnetické pásky má za sebou dlouhý vývoj a dodnes nachází své uplatnění. V oblasti zálohy a archivace digitálních dat má stále svoji nezastupitelnou pozici, a to především pro svoji jednoduchost, trvanlivost a objem dat, který dokáže jedno médium uchovat. Moderní páskové mechaniky zvládají až 1 TB s použitím hardwarové komprese.

Pásková mechanika je přibližně stejná jako například mechanika CD-ROM. Zasouvá se do ní kazeta, která připomíná VHS kazetu do videorekordéru. Zdánlivou nevýhodou páskových mechanik by se mohla zdát jejich nízká zapisovací rychlost, která se pohybuje v řádu stovek MB za minutu. Není to však zásadní problém, protože mechanika může být nepřetržitě v provozu 24 hodin denně.

Jaké řešení zvolit?

Při volbě zálohovací a archivační strategie je nutné brát ohled na celou řadu faktorů – předpokládaná odolnost systému, objem dat k archivaci, doba skladování dat a v neposlední řadě také finanční náročnost a flexibilita zvoleného řešení. Malé firmy jistě sáhnou po jednodušším systému, který bude mít přívětivé uživatelské prostředí a zaměstnanci budou zálohy provádět sami (příkladem by mohl být síťový externí disk nebo zálohy na optická media).

Ve velké firmě je situace podstatně složitější – množství dat a nároky na rychlou obnovu jsou obrovské, zároveň doba archivace a velikost archivu je velká, to vyžaduje výkonné zálohovací servery. Pokud vám na datech opravdu záleží, měl by vás zajímat systém distribuovaných datových skladišť – síť serverů připojených k Internetu na různých místech světa, které si mezi sebou neustále vyměňují nová data a v případě poruchy, přírodní katastrofy nebo odcizení jednotlivého serveru není problém data obnovovat a ukládat z ostatních lokací.

Nejde však jen o zálohy, životně důležité jsou i antivirové programy, které vašim datům zajistí „bezinfekčnost“, protože při obnově by se nákaza mohla snadno rozdistribuovat do dalších počítačů ve firemní síti.

Záloha dat je často poslední záchranou před úplnou ztrátou a proto vyžaduje velkou pozornost. Vyplatí se spoléhat na automatické zálohování, které eliminuje lidskou chybu. Rozhodně také neskladujte zálohy a originály na stejném místě – při požáru nebo jiné katastrofě přijdete o oboje.

Související
Seriál: Zálohování v Linuxu

Exit mobile version