Zoho: objevte další kancelář online

V poslední době nastává boom kancelářských balíků dostupných online jen za pomoci internetu a prohlížeče. Kromě známých Google Docs nebo Office Live Workspace existují i další online balíky, které dokáží tyto dvě největší sady v lecčem překonat, což je i případ ZOHO, na který se dnes podíváme podrobněji.


Zoho Online Office

Zoho Office Suite patří v České republice mezi ty méně známé kancelářské balíky. To je celkem škoda vzhledem k jeho rozsáhlým možnostem. Na rozdíl od konkurenčních služeb totiž nabízí velké množství aplikací pod jednou střechou. Kromě nejpoužívanějšího textového procesoru, tabulkového kalkulátoru a nástroje pro prezentace má i nástroje pro práci s poznámkami, organizaci času, e-mail, instant messenger nebo dokonce aplikace pro práci s databázemi.

V současné době ZOHO obsahuje na 17. různých vesměs kancelářských programů. Přístup k nim je jednoduchý přímo z hlavní stránky projektu, o čemž se můžete přesvědčit návštěvou internetových stránek ZOHO nebo z přiložených obrázků. Používání ZOHO je vůbec velmi snadné. Stačí se jen zaregistrovat (příjemné je, že jediné, co je po vás vyžadováno, je uživatelské jméno, heslo a e-mail pro ověření). Poté už můžete využívat zdarma všech možností ZOHO. A že těch možností není málo, se můžete přesvědčit z podrobnějších popisů jednotlivých nástrojů.

Zoho Writer

Alfou a omegou každého kancelářského balíku je textový procesor. V ZOHO tuto nejdůležitější pozici zastává nástroj s příznačným jménem Writer. Ten nabízí základ toho, na co jsme zvyklí ze samostatných programů (jako MS Word). V popředí jsou hlavně funkce pro formátování textu a stránky. Samozřejmě hodně jsou vidět i nástroje pro online práci s dokumenty. To znamená hlavně sdílení, spolupráce s e-mailem nebo také napojení na blogovací systémy. Přímo ze ZOHO totiž můžete publikovat články na vašem blogu. Tedy pokud je podporovám. V současné době se jedná o Blogger, WordPress, LiveJournal a TypePad.

Další důležitou věcí je, jak si Writer poradí s offline dokumenty, respektive do jakých formátů je schopen vaše online data exportovat. Dnes je podporováno 9 formátů a mezi nimi nejběžnější jako: doc, docx, odf, pdf, swx, txt, html. Většina formátů skutečně funguje, i když chybičky se vždycky najdou. Například do pdf se nemusí vložit obrázky nebo pokud dáte vedle sebe text a obrázek do jedné řádky, v doc se vytvoří nevzhledná tabulka. Trochu omezující jsou i některé další funkce Writeru, člověk nemůže čekat, že vše půjde tak dopodrobna nastavit jako v samostatném programu. Předem určené jsou například fonty a nebo velikosti písma, což je dost limitující. U velikosti písma si můžete vybrat jen ze sedmi variant v rozmezí písma 8 – 36. Stejně tak nemůžete použít tabulátory nebo odrážky. Writer v tomto smyslu nabízí opravdu jen základní funkce.

Zoho Sheet


Zoho Sheet

Druhým nejdůležitějším nástrojem je ZOHO Spreadsheet, zkráceně jen Sheet. Jedná se o celkem povedený tabulkový kalkulátor. Na Sheets je vidět, už jen ze vzhledu, že se na něm podíleli trochu jiní lidé. Zajímavé je, že Sheet nabízí v některých důležitých ohledech více možností pro formátovaní textu než Writer. Třeba u velikostí písma si můžete vybrat hned z 11 variant v menších rozmezích fontů 8 – 26. Co bude ale pro většinu uživatelů nejdůležitější, je to, že v Sheets jako v každém správném tabulkovém kalkulátoru budou moci používat funkce a grafy.

Funkce fungují obdobně jako ve všech tabulkových kalkulátorech, to znamená na základě vybraných souřadnic řádků a sloupců, na které jsou aplikovány určité operace. Kromě obvyklého sčítání, odčítání, násobení, dělení nabízí Sheet i nejběžnějších jako: average, product, min, max, round, count, if, countif a pak i desítky dalších méně známých. Pěkné jsou i grafy. Vybrat si můžete ze stylů jako: sloupcový vodorovný, sloupcový vertikální, linkový, roztroušené body, koláč, oblast, pavučina, bubliny nebo graf akcií. Grafy jsou jednoduché, ale velmi pěknými hranami. Bohužel u nich kromě popisků nenajdete moc dalších nastavení.

Zoho Show


Zoho Show

Uzavírá trojici nejpoužívanějších nástrojů. Jak už možná tušíte, Zoho Show slouží k tvorbě prezentací. Už při spuštění se dočkáte trochu odlišného stylu ovládání. Než začnete s prezentací pracovat, musíte pomocí jednoduchého průvodce (formuláře) tuto prezentaci nejdřív vytvořit. Další práce s prezentací už je stejná jako u obdobných programů. Nejdřív vyberete nějaký styl a pak už jen vkládáte snímky („slajdy“) a do nich text, obrázky, jednoduchou grafiku.

Rozložení textu, nadpisy a obrázků si volíte vždy při vložení nového snímku a později už nejde změnit. Jedině ručně poupravit posunutím jednotlivých prvků. Zoho Show má ještě jednu zvláštnost oproti předchozím dvěma nástrojům. Poradí si sice celkem dobře s importem z nejběžnějších nástrojů na prezentace, ale mnohem horší je to s exportem. Zoho Show totiž umí vytvořit jen online prezentace přehrávané ve velkém flash přehrávači (podobně jako youtube) nebo vytvořit z prezentace www stránky. Žádným jiným způsobem z něj vaší výslednou prezentaci nedostanete.

Ostatní Zoho nástroje

Ostatní Zoho nástroje snad ani nemá cenu dál podrobněji rozepisovat, tady už záleží na každém uživateli zvlášť, co potřebuje. Někomu se bude hodit Zoho Planner, což je kalendář s upozorněním. Někdo zas ocení Zoho Notebook, který slouží k poznámkám (konkurence pro MS OneNote). Jiný zas využije nástroje pro komunikaci jako: Zoho Chat, Email, Meeting nebo Invoice. Velmi zajímavé jsou i nástroje pro práci s databázemi, což jsou hlavně Zoho Creator a Zoho DB & Reports. A pak už zbývají snad jen nástroje jako Zoho Start a Zoho Business, které pod jednou střechou soustřeďují všechny možnosti a funkce ZOHO.

Závěrem musím říct, že ZOHO je velmi povedený kancelářský balík, který patří mezi jeden z nejlepších ve své kategorii. Nabízí nejenom velké množství a spektrum funkcí, ale dokáže spolupracovat s nejběžnějšími kancelářskými dokumenty používanými v MS Office nebo Open Office. K tomu je i uživatelsky velmi příjemný, například možnost měnit si skiny u online aplikací určitě není standardem. Pokud budete potřebovat někde mimo svůj domov nebo kancelář pracovat s tímto typem programů, můžu vám Zoho jen vřele doporučit. Navíc díky tomu, že vaše dokumenty budou online, k nim máte přístup prakticky odkudkoliv.

Přečtěte si také

Vyzkoušeli jsme Google aplikace pro týmovou práci
Google Calendar nyní i v češtině a slovenštině
Google Calendar s chybou, nekopíruje podrobnosti u záznamů

Exit mobile version