Na české startupy pandemie dopadne tvrdě, uvádí bývalý ředitel AVG Obluk

Boom českých startupů kvůli pandemii zřejmě výrazně zpomalí. Celkové zpomalení ekonomiky se podepíše nejvíce na těch, kteří s podnikáním v Česku teprve začínají. Přestože některé obory zůstávají situací nedotčeny, řada mladých podnikatelů pro rozvoj svých firem bude nyní shánět peníze složitěji. Navíc se ocitnou ve velké nevýhodě v porovnání s ostatními státy Evropy, které mladé podnikatele podpořily. Uvedl to Karel Obluk, investor a bývalý ředitel AVG. Podle něj budou nyní opatrnější i investoři.

Do velkých nepříjemností se kvůli koronaviru dostaly startupy po celém světě. „Státy se uzavřely, lidé nemohou cestovat a v očekávání krize se místo utrácení za nové produkty spíše šetří. Mladé firmy, ať už prodávají jednotlivcům, nebo firmám, potřebují rychle růst a rozvíjet se, aby přežily. Stopka na několik měsíců přivádí řadu z nich na hranici existence,“ říká Karel Obluk, který nyní figuruje jako partner ve společnosti Evolution Equity. Startupy tak pro svou záchranu budou hledat možnosti dalšího financování, například u andělských investorů. Ti se zaměřují na investice do firem v úplných začátcích, což v současné situaci podle Obluka nebude tak jednoduché. „Investoři jsou teď rozhodně opatrnější. I nadále budou rozmýšlet, zda investovat do nového startupu, nebo si raději peníze šetřit na podporu toho, ve kterém už nějaký podíl mají. Situaci navíc komplikuje nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomické situace, protože jakékoliv výhledy a předpovědi se mění téměř každý den,“ vysvětluje.

Na začínající firmy navíc podle Obluka stát úplně zapomněl. „Start-upy a menší firmy v drtivé většině nedosáhly na jakoukoliv formu podpory. Vláda v tomto zejména ve srovnání se zeměmi na západ od nás naprosto selhala. Přistupuje k malým podnikatelům s podezřívavostí a pomáhá jim velmi málo, pokud vůbec,“ říká. Podle něj to může negativně ovlivnit chuť lidí pouštět se do podnikání. Pokud se zpomalí dynamika vzniku nových firem, v konečném důsledku to pocítí celá česká ekonomika. Například ve Velké Británii nebo Německu je podpora startupů ze strany státu velmi výrazná. „Pokud například ve Spojeném království startup nyní získá investici, stát mu ji doplní ve stejné výši. Firma nemusí shánět tak velkou částku, což hledání investora usnadňuje. V USA mají startupy přístup k celé řadě podpůrných programů na úrovní států i na federální úrovni,“ porovnává situaci Karel Obluk.

Exit mobile version