AMD uvedla desktopovou verzi procesorů Bulldozer, výkon pokulhává

Společnost AMD včera veřejně představila rodinu procesorů AMD FX, ty jsou na rozdíl od konkurenčních intelovských procesorů plně otevřené možnosti experimentování s přetaktováním. Podle testu procesorů na serveru Techreport, ale výkon pokulhává někde za i5-2500K a nic moc není ani spotřeba.

Všechny desktopové procesory AMD FX jsou postavené na 32-nm architektuře jádra s kódovým označením Bulldozer a mají od čtyř do osmi jader (o dvě jádra více, než má byl dosavadní rekord AMD i Intelu). Procesory jsou určeny do socketu AM3+ a neobsahují v sobě integrované GPU. V architektuře jsou dvě jádra, která jsou zde navíc, spojená do jednoho modulu sdílejícího L1 a L2 cache a také dvě výpočetní FPU jednotky. Oproti intelovským procesorům také neumožňují vykonávání dvou vláken jedním jádrem.

„Procesory AMD FX jsou zde a se silnou odvetou, jak potvrzuje nedávný zápis o překonání rekordu v Guinnessově knize rekordů v kategorii ‚Procesor pro počítače s nejvyšším taktem‘“, prohlásil Chris Cloran, viceprezident a generální manager divize Client Group ve společnosti AMD.

„Zatímco ti, kdo si rádi hrají s přetaktováním CPU, budou jistě nadšeni z frekvencí, jichž dokážou procesory AMD FX dosáhnout, nadšenci do PC a fanoušci multimédií v HD rozlišení ocení pozoruhodný zážitek, jež procesory AMD FX nabízejí jako součást vyváženého a cenově dostupného systému pro stolní počítače,“ dodává. Dá se tomu ale věřit?

AMD poskytla na testy nejvyšší model FX-8150 prestižním hardwarovým serverům jako Techreport a Anandtech, ty tvrdí, že procesor nemá dostatečné parametry na pokoření konkurenční Sandy Bridge platformy. FX-8150 ale mají velmi dobrý výkon při běhu paralelizovaných aplikacích, které rovnoměrně vytěžují všechna jádra. V aplikacích, které ale nevyužívají CPU na plno procesor zaostává za Core i5-2500K a v některých případech i za slabšími modely. Zajímavé je, že procesor vychází s cenou okolo 245 amerických dolarů zhruba o třicet dolarů dráž než i5-2500K. Hůře si vede AMD také se spotřebou, v pasivním módu je procesor přibližně o 10 Wattů a při běhu o 70 Wattů náročnější.

Aktuálně jsou maloobchodním prodejcům na celém světě k dispozici následující typy procesorů AMD řady FX:

Uživatelé mohou zkombinovat procesory AMD FX se základními deskami AMD řady 9 a grafickými kartami AMD Radeon™ HD 6000 a vytvořit tak výkonnou herní platformu AMD „Scorpius“, jež nabízí zajímavý zážitek z výkonu při hrách a přehrávání HD videa.

Exit mobile version