Američané překvapivě vyhostili odsouzeného ruského hackera do vlasti

Alexej Burkov až do svého zatčení v roce 2015 řídil web Cardplanet, kde se prodávala ukradená čísla bankovních karet.

Americké úřady vyhostily ruského občana Alexeje Burkova, který si ve Spojených státech odpykával trest za počítačové zločiny. Oznámila to dnes agentura AP s tím, že jde v Burkovově případu o překvapivý vývoj.

Nyní jednatřicetiletého Burkova poslal loni v červnu federální soud ve Virginii na devět let do vězení za počítačové zločiny. Obžaloba žádala pro ruského hackera 15 let. Soud přihlédl k tomu, že Burkov si odpykal 4,5 roku ve vazbě v Izraeli, než byl vydán do Spojených států, a pak v USA při čekání na proces. AP tehdy odhadovala, že při dobrém chování by mohl vyjít na svobodu za tři roky.

Toto pondělí ale Burkov odletěl komerčním spojem do Ruska, uvedla mluvčí americké imigrační a celní správy Dani Bennettová. Dodala, že Rusko vydalo na Burkova zatykač za pokus o krádež a za výrobu a prodej padělaných kreditních karet.

Žádost Ruska o vydání Burkova kvůli spáchaným zločinům ve vlasti vzbudila svého času pochybnosti, protože přišla až dva roky poté, co byl Burkov zadržen na americkou žádost v Izraeli, připomněla AP.

Newyorský obhájce Arkady Bukh (v ruských médiích psaný Arkadij Buch) označil Burkovovu deportaci do Ruska ještě během odpykávání trestu za velice neobvyklou a odhadl, že hacker může být součástí výměny vězňů. Bukh se specializuje na obhajobu rusky hovořících obviněných z počítačových zločinů, včetně Jevgenije Nikulina. Ten byl zadržen v Praze, vydán do USA a tam rovněž odsouzen.

„Po 20 letech praxe mohu říci, že jsem nikdy neviděl žádný scénář tohoto druhu – pokud ruská vláda nechce tuto osobu opravdu zpět a je ochotna poskytnout někoho či něco, co USA chtějí na oplátku,“ řekl obhájce. Připomněl, že Rusko a USA nemají dohodu, která by vězňům umožnila odpykat si zbytek trestu ve vlasti.

Burkova zadrželi na Ben Gurionově letišti v Izraeli v prosinci 2015 na americkou žádost kvůli podezření z počítačové kriminality. Moskva o jeho vydání marně žádala. Izrael jej předloni v listopadu vydal Američanům, přestože Rusko za jeho vrácení do vlasti bylo podle některých médií ochotno vydat Izraeli jeho občanku Naamu Issacharovou, odsouzenou v Rusku na 7,5 roku za pašování deseti gramů hašiše. Issacharová si nakonec odpykala v ruském vězení deset měsíců; ruský prezident Vladimir Putin jí udělil milost asi týden poté, co se Burkov přiznal.

Mladý muž z Petrohradu podle amerických žalobců od roku 2009 až do svého zatčení v roce 2015 řídil web Cardplanet, kde se prodávala ukradená čísla bankovních karet, včetně těch, jež patřily Američanům. Výsledkem byly ukradené údaje ze 150.000 karet a odhadovaná škoda 20 milionů dolarů (asi 477 milionů Kč).

Žalobce označil Burkovův web za „nejexkluzivnější zločinecké fórum na internetu“. Při vstupu totiž bylo nutné složit kauci 5000 dolarů a mít záruku od tří dosavadních členů. Web počítal i s arbitráží v případě sporu mezi účastníky transakce a sliboval vrácení peněz, pokud by ukradený údaj nefungoval.

Burkov přiznal vinu ve třech z pěti bodů obžaloby: podvodu se zařízeními s přístupem k údajům, krádeži osobních informací a vniknutí do počítačových systémů. U soudu se za své činy omluvil.

Ruští policisté zadrželi Burkova na moskevském letišti Šeremeťjevo hned po příletu z New Yorku. Na svém webu to uvedl ruský list Kommersant, který se odvolává na mluvčí ministerstva vnitra Irinu Volkovou. V nejbližší době bude Burkov přepraven do Petrohradu k vyšetřovatelům, podle kterých se v letech 2008 až 2015 podílel na výrobě a prodeji padělaných kreditních karet a obchodu s důvěrnými údaji klientů bank.

Exit mobile version