Baidu má 20 let, provozuje druhý nejrozšířenější internetový vyhledávač

Perspektivy: Baidu se mj. bude podílet na vývoji samořízených elektromobilů s automobilkou Volvo.

Robin Li se narodil v rodině chudých továrních dělníků a již jako mladíka ho fascinovaly informační technologie. Po studiích v rodné Číně odjel do USA, kde studoval a pracoval jako programátor. Klíčovým okamžikem v jeho životě se stalo setkání se spoluzakladatelem portálu Yahoo Jerrym Yangem, který ho inspiroval k založení vlastní firmy. Tu si Li založil před 20 lety, 18. ledna 2000, a vybral pro ní jméno Baidu, které pochází ze staré čínské básně. Baidu je nyní v Číně nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem a na světě mu patří druhé místo za společností Google.

Google má v současnosti podle serveru WebFx podíl na celosvětovém trhu internetových vyhledávačů 76 procent. Podíl Baidu činí 15 procent a třetí vyhledávač Bing společnosti Microsoft má podíl čtyři procenta. Vyhledávač Yahoo, který ještě před lety držel druhou příčku, má podíl dvě procenta. na páté příčce je ruský Yandex (0,6 procenta). V Číně patří Baidu 76 procent trhu.

Kromě vyhledávače společnost Baidu dále nabízí například službu Baidu Maps, vlastní internetovou encyklopedii Baidu Baike, multimediální obsah včetně hudby a filmů nebo vlastní sociální síť Baidu Space. Encyklopedie Baidu Baike nabízela k loňském říjnu 16,3 milionu článků. Anglická verze jedničky v oboru, encyklopedie Wikipedia, nabízí pro srovnání téměř šest milionů hesel, celkově potom přes 40 milionů.

Tržby společnosti Baidu se v roce 2018 zvýšily o 28 procent na 14,88 miliardy dolarů. Čistý zisk vzrostl o 50 procent na 4,01 miliardy dolarů. Společnost sídlí v Pekingu a kanceláře má i v dalších čínských městech a také v USA, Japonsku, Thajsku, Brazílii, Egyptě nebo Indonésii. K loňskému roku zaměstnávala 46.000 lidí.

Důležitým milníkem pro Baidu byl vstup na burzu Nasdaq v roce 2005. Důležitá byla také akvizice čínského obchodu s aplikacemi 91 Wireless v roce 2013. V roce 2014 se Baidu také stala investorem v americkém provozovateli aplikací pro alternativní taxislužbu Uber, který tehdy vstoupil na čínský trh.

Společnost Baidu nyní reviduje svou strategii a hledá nové zdroje příjmů mimo svůj hlavní obor, který poznamenal tvrdý zákrok čínských regulátorů vůči reklamám na jeho internetových stránkách v roce 2016. Společnost se zaměřuje na expanzi do oblastí, jako je autonomní řízení v automobilovém průmyslu, umělá inteligence nebo cloudové služby.

Baidu se například bude podílet na vývoji samořízených elektromobilů v Číně s automobilkou Volvo, která je v rukou čínské společnosti Geely. Zatímco Volvo nabídne své odborné znalosti v oblasti moderních technologií v automobilovém průmyslu, Baidu poskytne svou platformu pro autonomní řízení Apollo. Další smlouvu o spolupráci Baidu uzavřela s BMW.

Zakladatel společnosti Robin Li se narodil 17. listopadu 1968 v Jang Čchüanu v severní Číně v rodině továrních dělníků jako čtvrté z pěti dětí. Byl jediným synem. Nejprve vystudoval informační management na Pekingské univerzitě a v roce 1991 odjel do USA, kde studoval na univerzitě v Buffalu a na Newyorské státní univerzitě získal doktorát.

V USA nejprve pracoval jako softwarový programátor v agentuře Dow Jones, kde se podílel na založení a řízení internetové verze deníku The Wall Street Journal. Poté přešel do společnosti Infoseek. Tehdy se v Silicon Valley díky svému spolupracovníkovi čínského původu Erikovi Xuovi seznámil s miliardářem a spoluzakladatelem portálu Yahoo Jerrym Yangem, který ho inspiroval k založení vlastní firmy. Pro svou společnost vybral jméno ze staré čínské básně o hledání smyslu života.

Robin Li je podle časopisu Forbes s majetkem přes deset miliard dolarů na 35. místě mezi nejbohatšími Číňany, v celosvětovém žebříčku mu patří 143. místo.

Exit mobile version