Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu.
Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu (BRS) řekl, že jeho úřad senátorům neposkytl informace, na základě kterých senátní výbor minulý týden přijal usnesení o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí a výzvu, aby vláda ochraně věnovala pozornost a dostatečné prostředky. Kabinet podle tiskového prohlášení podniká konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti významných IT systémů.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výsledek jednání předsednictva rady nechtěl dál přiblížit. Novinářům řekl, že jeho resort počítá pro příští rok s 1,6 miliardy Kč na kybernetickou bezpečnost a o částce bude ještě jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

„V rámci schůze předsednictva BRS ředitel NÚKIB konstatoval, že se jednání senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost za NÚKIB nikdo neúčastnil a nikomu ze senátorů nebyly poskytnuty žádné informace, na jejichž základě následně senátní výbor přijal své usnesení ze dne 13. srpna 2019,“ uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě. Předsednictvo BRS zasedlo na úřadu vlády ráno.

„Veškeré kybernetické útoky jsou brány vážně a vláda se jejich řešení vždy intenzivně věnuje a věnovala. Jedná se o jednu z dlouhodobých vládních priorit,“ uvedlo dál vedení rady s tím, že vláda podniká přímé a konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti významných informačních systémů a modernizaci komunikačních technologií v rámci celé státní správy.

Senátní výbor minulý týden v usnesení vyzval vládu, aby tyto incidenty brala s nejvyšší vážností. Kabinet také požádal, aby věnoval veškerou pozornost a rozpočtové peníze na posílení kybernetické bezpečnosti nejen na úřadech, které jsou pod kybernetickým útokem, ale aby také přijal opatření, která umožní kybernetickým útokům zamezit.

„Usnesení výboru mluví jasnou řečí: rozpočet na kybernetickou obranu státu není dostatečný a vláda tomu nevěnuje patřičnou pozornost,“ uvedl předseda výboru Pavel Fischer v komentáři, který ČTK poskytl jeho asistent Jan Urban. „Výroky, které dnes zazněly v souvislosti s jednáním Bezpečnostní rady státu, bereme na vědomí a budeme se jim věnovat, ale ne prostřednictvím médií,“ doplnil. Stále podle Fischera platí, že vláda rozpočet na kybernetickou obranu občanů nenavýšila.

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu. Podle serveru Deník N za útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví to označilo za spekulaci. Hackeři údajně narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Výbor poté se znepokojením konstatoval, že incident je „podle informací NÚKIB útokem cizí státní moci“.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu kritizoval, že NÚKIB se situací zabýval a informoval Senát, ale žádného z členů vlády. „Považuji za zcela nepřijatelné, aby vláda o takové situaci nebyla informovaná nebo se o takových informacích dozvídala z médií,“ uvedl. Pokud se potvrdí, že za útokem stojí Rusko, přislíbil jednoznačnou reakci.

Exit mobile version