• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Biden podepsal dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů

ČTK
25. 2. 2021
| Zprávičky

Dekret spustí revizi dodavatelských řetězců pro čipy.

Americký prezident Joe Biden včera podepsal exekutivní příkaz, který se zabývá celosvětovým nedostatkem čipů, jenž přiměl automobilky a další výrobce k omezování produkce. Informoval o tom Bílý dům. O nedostatku čipů, který prohlubuje pandemie, prezident jednal se skupinou amerických zákonodárců.

Dekret spustí stodenní revizi dodavatelských řetězců pro čipy, vysokokapacitní baterie do elektromobilů, kovy vzácných zemin a farmaceutické výrobky. „Spojené státy se musí postarat o to, že nedostatky ve výrobě, narušení obchodu, přírodní katastrofy a případné kroky ze strany zahraniční konkurence a nepřátel je znovu nedostanou do situace, kdy budou zranitelné,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

Spojené státy se s výpadky v dodavatelských řetězcích potýkají od začátku pandemie covidu-19, která vedla mimo jiné k poklesu dostupnosti roušek, rukavic a dalších ochranných pomůcek. Novějším příkladem potíží v dodavatelských řetězcích je nedostatek čipů.

„Neplánujeme pouze nařídit vypracování zpráv. Plánujeme podniknout kroky k odstranění zjištěných nedostatků,“ uvedl jeden z představitelů Bidenovy administrativy.

Americká automobilka Ford nedávno uvedla, že nedostatek čipů by jí mohl výrobu v prvním čtvrtletí snížit až o 20 procent. Domácí konkurent General Motors oznámil, že byl nucen omezit výrobu v továrnách ve Spojených státech, Kanadě i Mexiku a že v polovině března hodlá přehodnotit výrobní plány.

Polovodičové firmy v USA se teď podle svazu polovodičového průmyslu SIA na globálním prodeji čipů podílejí 47 procenty. Jejich podíl na výrobě však činí pouze 12 procent, protože většinu produkce svěřují zahraničním subdodavatelům. V roce 1990 se Spojené státy na globální výrobě polovodičů podílely 37 procenty. Bílý dům připouští, že Spojené státy dlouhá léta zanedbávají investice v tomto odvětví, kdežto jiné země se z příkladu USA poučily a investice posílily.

Republikánští zákonodárci se podle Reuters nyní snaží Bidena přimět k větší ochraně amerických dodavatelských řetězců před čínským vlivem prostřednictvím investic do domácí výroby čipů nové generace.

„Důrazně vyzývám Bidenovu administrativu, aby mezi své priority zařadila ochranu nově vznikajících a zásadních technologií, jako jsou polovodiče, před spáry CCP (čínské komunistické strany),“ uvedl republikánský poslanec Michael McCaul v dopise, který Bílému domu zaslali republikáni z výboru Sněmovny reprezentantů pro zahraniční záležitosti.

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Serverový trh se zotavuje jen zvolna
Zprávičky

Tchajwanský výrobce čipů TSMC za čtvrtletí zvýšil zisk o pětinu

15. 4. 2021
Zprávičky

Roland Berger: Problémy s nedostatkem čipů v nejbližší době neskončí

15. 4. 2021
Zprávičky

Gartner: Prodej počítačů v 1. čtvrtletí vzrostl nejvíce za 20 let

13. 4. 2021
Lockdown v Evropě má ještě letos prudce zvyšovat poptávku po PC
Články

Lockdown v Evropě má ještě letos prudce zvyšovat poptávku po PC

12. 4. 2021

Zprávičky

Experti obnovují datovou síť Olomouce, která čelila kyberútoku

ČTK
16. 4. 2021

Útočníci požadovali po úřadu za dešifrování napadaného systému vyplacení 100 000 dolarů. Odborníci začali

Proč blockchain selhává

Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami (aktualizováno)

ČTK
16. 4. 2021

Z velkých ekonomik už zakázala těžbu a obchodování s kryptoměnami Čína. Turecká centrální banka

Irští regulátoři začali vyšetřovat Facebook kvůli úniku údajů

ČTK
16. 4. 2021

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny

Serverový trh se zotavuje jen zvolna

Tchajwanský výrobce čipů TSMC za čtvrtletí zvýšil zisk o pětinu

ČTK
15. 4. 2021

Analytici spatřují v rozšiřování kapacit podniku velký potenciál. Smluvní výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing

ECB: Evropané chtějí, aby digitální euro bylo soukromé, bezpečné a levné

ČTK
15. 4. 2021

Objevily se i obavy, že lidé, zejména v dobách krize, začnou přesouvat úspory do

Roland Berger: Problémy s nedostatkem čipů v nejbližší době neskončí

ČTK
15. 4. 2021

Problémy s nedostatkem čipů budou přetrvávat ještě dlouho po roce 2021. Podle agentury DPA

Debut na trhu Nasdaq ocenil kryptoměnovou burzu Coinbase na 100 miliard dolarů

ČTK
14. 4. 2021

Coinbase se rozhodla uvést akcie na trh prostřednictvím přímé kotace. Na americkém trhu Nasdaq

Google otevřel nové centrum pro Google Cloud ve Varšavě, bude sloužit středoevropským zákazníkům

Pavel Houser
14. 4. 2021

Google oznámil otevření prvního centra zpracování dat pro Google Cloud v regionu střední a

Cílem útočníků jsou nadále hlavně uživatelská hesla

Pavel Houser
14. 4. 2021

Nejvážnější kybernetickou hrozbou v České republice zůstaly trojské koně zcizující přihlašovací údaje. Celkově stály

Tiskové zprávy

Huawei Global Analyst Summit: Budujme společně plně propojený chytrý svět

Tiskněte bez přestání s novou generací tiskáren Canon s technologií MegaTank – kde se kvalita setkává z kvantitou

Desítka českých bank se spojuje k vytvoření Bank ID – nového standardu online ověřování. První firmy již toto řešení zavádějí

Tech Data bude nabízet řešení Sophos pro zajištění kyberbezpečnosti

VMware Cloud urychluje modernizaci aplikací pomocí modulárních multicloudových služeb

Alienware představuje první notebook s procesorem AMD po více než deseti letech

Zpráva dne

Toto není Apríl!

Toto není Apríl!

Redakce
4. 4. 2021

Prodejní portál GoodOffer pokračuje i v dubnu v nabídce levného legálního softwaru produktivity. Vybrat...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Soumrak Silicon Valley?

Pavel Houser
13. 3. 2021

Respektive nejde speciálně o Křemíkové údolí, ale o to, že Kalifornie už IT mnohé firmy nějak...

Slovník

Efektivita trhu

YUPPIE

A/D

Nejpopulárnější články

CorelDraw Graphic Suite 2021 – tři nové důvody proč ji koupit

CorelDraw Graphic Suite 2021 – tři nové důvody proč ji koupit

Tomáš Jirásko
31. 3. 2021

Nejdůležitější trendy v oblasti bezpečnosti a řízení rizik

Nejdůležitější trendy v oblasti bezpečnosti a řízení rizik

Redakce
31. 3. 2021

Bezpečný set nejen pro domácí kancelář od Dellu

Bezpečný set nejen pro domácí kancelář od Dellu

Redakce
30. 3. 2021

FortiGuard hlásí výrazný posun kybernetických hrozeb

FortiGuard hlásí výrazný posun kybernetických hrozeb

Redakce
29. 3. 2021

Největší zájem o veřejný cloud mají poskytovatelé služeb, výrobní firmy a překvapivě i banky

Mezery v ochraně dat a SLA

Richard Jan Voigts
2. 4. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Novinky od PINE64 - 04/2021
  • Datovka 4.17.0
  • Rust v linuxovém jádru

RSS Sciencemag.cz

  • Atomární víry nabízí nové způsoby zpracování dat
  • Příprava mise Plato pokračuje, pomůže najít obyvatelné zóny ve vesmíru
  • Eutanázie: problém dříve vyslovených přání

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.