Big data pohánějí růst trhu datových center

Podle IDC se v Evropě, respektive celé oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika) do roku 2019 ztrojnásobí výdaje na infrastrukturu pro big data.
V konkrétních číslech to má znamenat, že v následujících třech letech se objem tohoto trhu zvýší na 5,4 miliard dolarů. IDC do infrastruktury pro zpracování velkých objemů dat počítá servery, úložné systémy a další použité zdroje v rámci cloudu (tj. vše, co se týká slučování dat z různých zdrojů, analýz, uchovávání a zpracování logů či metadat…). V roce 2015 představovaly servery pro big data 6 % trhu se servery, podle IDC se tento podíl zvýší v roce 2019 zvýší na 16 %; v konkrétních číslech to odpovídá skoku z 1 miliardy dolarů na 2,7 miliard. Z čehož lze mimochodem dopočítat i očekávaný vývoj serverového trhu jako celku, tedy prakticky nulový růst alespoň z pohledu investovaných peněz.

V loňském roce podle studie IDC EMEA Big Data Infrastructure Special Report bylo pro účely big data v regionu prodáno 134 000 serverů a úložiště (především externí) o objemu 764 petabajtů. Jak dodávají analytici, hlavní problém celého sektoru big data však nespočívá v technických problémech, ale v tom, jak z těchto dat získat maximum přidané hodnoty. Mnoho firem ještě přesněji neví, co od big data chtějí, jiné narážejí na nedostatek odborníků (datových vědců apod.).

Většina současných projektů pro zpracování big data začíná ve firemních datových centrech, analytické procesy a související zátěž se přesouvá ve stále větší míře do veřejného cloudu. Tento trend bude pokračovat, i když některá cenná data si podniky budou i nadále ponechávat na vlastní infrastruktuře, mj. kvůli dodržování regulačních požadavků. V roce 2019 bude 55 % „velkých dat“ využívat úložiště ve veřejném cloudu, loni to bylo pouze 25 %. Většina podniků do roku 2019 nasadí nějakou formu hybridního řešení.

Exit mobile version