Big data v oblečení pomáhají v léčbě Parkinsonovy choroby

Nadace Michaela J. Foxe pro výzkum Parkinsonovy choroby a společnost Intel spolupracují na zlepšení výzkumu a léčby Parkinsonovy choroby. Pomoci v to má intelovská elektronika integrovaná do oblečení.

Nositlená elektornika má být schopná sbírat a přenášet informace o měřitelných aspektech Parkinsonovy choroby, jako jsou pomalý pohyb, třas a kvalita spánku, aniž by to pacienta jakkoli obtěžovalo. Spolupráce sestává z několikafázové výzkumné studie, při níž bude využita nová platforma pro analýzu velkých dat pro zjišťování vzorce v účastnických datech sebraných z technologií integrovaných do oblečení a na jejich základě monitorovat symptomy nemoci.

„I téměř dvě stě let poté, co dr. Parkinson v roce 1817 popsal chorobu, jež dostala jeho jméno, měříme její symptomy stejně subjektivně, jako to dělali lékaři v jeho době,” říká ředitel Nadace Michaela J. Foxe Todd Sherer, PhD. „Věda o datech, výpočetní technika integrovaná do oblečení a data z jiných zdrojů mají potenciál transformovat naše schopnosti zachycovat a objektivně měřit to, jakým způsobem pacient chorobu aktuálně prožívá, což má nedocenitelný přínos pro vývoj nových léků, diagnózu a léčbu.”

Elektronika integrovaná do oblečení dokáže sbírat a přenášet data, aniž by to pacienta jakkoli obtěžovalo, navíc takový sběr dat probíhá 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky tomu se mohou vědci posunout od pracné analýzy ručně psaných, sporadicky posbíraných deníků pacientů k analýze dat tisícovek pacientů za sekundu, přičemž takto sebraná kritická masa dat umožňuje detekovat vzorce a docházet k novým objevům.

*„Právě rozmanitost symptomů Parkinsonovy choroby představuje jedinečné výzvy při monitorování progrese nemoci,” *říká viceprezidentka a generální manažerka datové divize Intelu Diane Bryantová.

Datoví odborníci Intelu nyní sledují korelaci posbíraných dat s klinickým pozorováním a deníky pacientů. Na jejich základě vyhodnotí přesnost zařízení a vyvíjejí algoritmy k měření symptomů a progresu choroby. Pro zpracování více než 300 údajů získaných za vteřinu od každého pacienta vyvinul Intel platformu pro analýzu velkých dat, jež integruje řadu softwarových komponent včetně Cloudera CDH — otevřenou softwarovou platformu, jež sbírá, ukládá a spravuje data.

Ještě v průběhu letošního roku plánují Intel a MJFF spustit novou mobilní aplikaci, jež pacientům umožní dávat do souvislosti příjem medikace a pocity pacientů. Cílem je druhá fáze studie, kdy vědci chtějí pozorovat dopad medikace na motorické symptomy prostřednictvím změn zjištěných z čidel integrovaných do oblečení.

Exit mobile version