Bitcoin jako způsob investice v USA, i do floridských realit

Transakcí může být cestou jak investovat ve Spojených státech pro ty, kteří tak nemohou učinit klasickým způsobem.
Horečka kolem bitcoinu, virtuální měny, jejíž kurz v posledních měsících vylétl vzhůru, zasáhla trh s nemovitostmi ve Spojených státech, zvláště na Floridě. Zahraničním investorům umožňují platby v bitcoinech vyhnout se kontrolám převodů měn ve svých zemích a ekonomickým sankcím. Pro praní špinavých peněz ale nákup domu na Floridě za bitcoiny ideální není, napsala agentura AFP.

Na konci roku 2017 se podle realitní společnosti Redfin prodalo na americkém území za bitcoiny 75 nemovitostí – převážně na jihu Floridy a v Kalifornii. „Přijímáme platby v bitcoinech“: toto upřesnění se čím dál častěji objevuje v textu prodejních inzerátů na byty v Miami a okolí. Jeden prodávající šel dokonce ještě dál a za svůj byt nabízený za 500.000 dolarů požaduje platbu pouze v této kryptoměně.

A to navzdory její extrémní kolísavosti. Rok 2017 zahájila kurzem 1: zhruba 1000 dolarů (20.411 Kč) a na jeho konci se díky horečce před vánočními svátky kurz dotkl hranice 20.000 dolarů (408.239 Kč) za jeden bitcoin. Dnes se obchoduje pod 11.000 dolary. Jeho využití při realitních transakcích je teprve na počátku a zástupci sektoru jsou k němu kvůli jeho silné nestabilitě skeptičtí.

„Dost by mě překvapilo, kdybychom tu za rok napočítali stovky obchodů v bitcoinech,“ řekl Jay Parker, šéf floridské pobočky realitní kanceláře Douglas Elliman.

Takový druh transakcí může být ale cestou jak investovat ve Spojených státech pro ty, kteří tak nemohou učinit klasickým způsobem, zdůrazňuje ekonom specializovaný na bitcoin z univerzity Barry na Floridě Charles Evans.

Nemovitostní trh „zdá se táhnou mezinárodní investoři, kteří obcházejí neefektivní domácí bankovní a peněžní kontroly a fanoušci virtuálních měn ve Spojených státech,“ říká Evans.

Když vlády omezují výši transferů umožňuje bitcoin lidem tyto restrikce obejít, vysvětluje Evans. Cizinci hráli na trhu s nemovitostmi na jihu Floridy důležitou úlohu ještě před rozkvětem kryptoměn. Zhruba polovina kupujících je původem z Latinské Ameriky. Za posledních pět let přicházeli podle Národní asociace realitních kanceláří především z Venezuely, následované Brazílií a Argentinou.

Virtuální devizy nabízejí některým cizincům ještě další výhodu: obcházení ekonomických sankcí uvalených Washingtonem. Evans cituje příklad Venezuely, která podléhá přísné kontrole směnného kurzu a v roce 2017 zakusila inflaci 2616 procent. Téměř všichni členové chavezovské vlády prezidenta Nicoláse Madura jsou na sankčním seznamu USA.

Evans navíc zdůrazňuje, že „bitcoin velmi zajímá Íránce, kteří jsou dvojnásobně zasaženi restrikcemi v Íránu a mezinárodními sankcemi“.

Že praní špinavých peněz je odrazovým můstkem pro floridský trh s nemovitostmi je otevřeným tajemstvím. Bitcoin ale pro ně není ideální.

„Není to dobrý prostředek pro praní špinavých peněz ve velkém, protože všechny bitcoinové transakce jsou zaneseny ve veřejném registru, takzvaném blockchainu,“ upozorňuje Evans.

Tento registr „zanechává spoustu digitálních stop, takže stát a federální vláda mají veškeré prostředky, jak si na vás došlápnout“, varoval v nedávném rozhovoru pro zpravodajský server Politico bývalý floridský poslanec José Félix Díaz. Sám stojí za loni přijatým zákonem, který zanesl kryptoměny do floridské legislativy proti praní špinavých peněz.

Stejně varuje před placením bictoinem i Parker. „Majitelé nemovitostí se vždy dají vysledovat,“upozorňuje. Zároveň předpovídá, že móda transakcí ve virtuální měně bude pomíjivá stejně jako je nestabilní jejich kurz.

„Jde o reklamu. Riziko není velké. Jedině, pokud by se ta měna zhroutila dříve, než se jí zbavíte“, zdůraznil. „Myslím, že lidé, kteří používají bitcoin, aby se pokusili prodat svou nemovitost, to dělají v domněnce, že o nich (noviny) budou psát a nabídnou jim lepší místo pro inzerát.

Exit mobile version