Bitcoiny jsou dnes pro kyberzločince lákadlem číslo 1

Počet útoků na virtuální měnu se v uplynulém roce zvýšil více než dva a půl krát, celkem se stalo 8,3 milionu incidentů, vyplývá to alespoň ze zprávy Kaspersky Lab o finančních kybernetických hrozbách za loňský rok.

Podíl malwaru za sledované období. (Zdroj: Kaspersky Lab)

Měna Bitcoin byla vytvořena hlavně pro anonymní platby na internetu. Na začátku loňského roku byla hodnota Bitcoinu 13,6 USD. V prosinci dosáhla 1 200 USD. Během roku sice zaznamenala dramatické výkyvy, nicméně od dubna 2013 neklesl směnný kurz pod 80 dolarů. A čím více uživatelů ji začalo vyhledávat a cena měny rostla, tím více se o ni zajímal i kybernetický zločin. Pokud majitelé virtuální měny uchovávají své jmění v nešifrované podobě na svém počítači, stačí hackerům ukrást soubor elektronické peněženky, aby se dostali k informacím o Bitcoinech a účtech oběti.

Kaspersky Lab vybrala k analýze přes 30 vzorků malwaru. Devět z nich bylo určeno ke krádeži této „kryptoměny“. Nástroje využívané kybernetickými zločinci ke krádežím Bitcoinů lze rozdělit do dvou kategorií. První obsahuje programy navržené k odcizení souborů elektronických peněženek. Aplikace v druhé kategorii instalují software na „těžbu“ Bitcoinů na infikovaném počítači. Množství napadených uživatelů se začíná přibližovat počtu těch, které ohrožují tradiční peněžní kybernetické hrozby. U Bitcoinů přitom oběti nemají šanci dostat své ukradené jmění zpět, jelikož pro ně neplatí žádná garance.

Odborníci doporučují, aby uživatelé své elektronické peněženky uchovávali na zašifrovaných úložištích. Zapomínat by se ale nemělo ani na ochranu koncových stanic.

Exit mobile version