Blockchain zatím nasazují hlavně finanční služby

PwC očekává, že v roce 2030 nasazení technologie blockchain vygeneruje více než 3 biliony dolarů.
Revoluce ve využití blockchainu ještě nepropukla naplno, zhruba 84 % šéfů světových firem již však danou technologii nějakým způsobem ve svém byznysu využívá. 15 % podniků pak blockchain využívá v ostrém provozu. Ukazují to výsledky průzkumu, který mezi 600 lídry světových firem z 15 zemí realizovala poradenská společnost PwC.

Téměř čtvrtina vedoucích pracovníků světových společností hlásí probíhající pilotní projekty (10 %), nebo plné zavedení blockchainu (15 %). Třetina respondentů (32 %) má pak projekty ve vývoji a zhruba 20 % světových firem prozatím zkoumá využití technologie.

Průzkum ukazuje na počáteční dominanci vývoje blockchainu ve finančních službách, přičemž celkem 46 % respondentů tento obor identifikuje jako vedoucí sektor v současné době a 41 % v krátkodobém horizontu (3-5 let). Mezi další sektory, v nichž účastníci průzkumu vidí potenciál využití této technologie do tří až pěti let, patří energetika a služby (14 %), zdravotnictví (14 %) a průmyslová výroba (12 %). „U nás oproti zahraničí vidíme největší potenciál v tradičně silných oblastech, jako jsou výroba a prodej, energetický sektor a sektor veřejné správy,“ uvádí Tomáš Zrubecký z PwC ČR.

V českém prostředí má blockchain využití napříč sektory – ve veřejné sféře jím lze zjednodušit nemovitostní transakce, nebo nadcházející volby, ve výrobním a prodejním sektoru může pak zajistit transparentnost v systémech dodavatelského řetězce a v bankovním sektoru ulehčí například zpracovávání zahraničních transakcí.

Navzdory technologickému potenciálu respondenti identifikovali jako jednu z největších překážek pro přijetí blockchainu nedůvěru v tuto technologii (45 %). 48 % pak má obavy z regulační nejistoty nad touto technologií.„Na rozdíl od IoT, dronů nebo virtuální reality, kde lidé vidí jejich praktické využití hned, je blockchain technologií, která běží na pozadí, a je velmi těžké si představit její fungování,“ dodává T. Zrubecký.

Exit mobile version