Botnet Emonet dominuje ve světě i v ČR, k šíření využívá koronavirus

O nebezpečnosti Emonetu jsme se mohli přesvědčit při útocích například na nemocnici v Benešově nebo na OKD.

Check Point Research zveřejnil další Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým upozorňuje, že Emotet byl hlavní malwarovou hrozbou již čtvrtý měsíc za sebou a v lednu se šířil zejména pomocí spamových kampaní s tématikou koronaviru. Emotet byl v lednu také nejčastěji použitým škodlivým kódem v ČR.

Emotet zaměřoval spamové kampaně na oblasti, kde se šíří koronavirus, ale také plošně v e-mailech nabízel podrobnější informace o viru, aby nalákal oběti k otevření přílohy nebo ke kliknutí na odkazy. Emotet se primárně používá k distribuci ransomwaru nebo jiných škodlivých kampaní.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se posunula mezi bezpečnější země a patřila jí 89. příčka, což je posun o 20 míst oproti prosincové 69. pozici. Slovensko se naopak výrazně posunulo opačným směrem a poskočilo ze 75. pozice na 47. příčku.

„Stejně jako minulý měsíci i v lednu byly nejčastějšími škodlivými kódy univerzální hrozby, jako jsou Emotet, XMRig a Trickbot. Celosvětově měly tyto tři hrozby dopad na 30 % organizací, v České republice dokonce na více než 50 %,“ uvedl Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE ve společnosti Check Point.

Top 3 – malware
1. ↔ Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan a také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní.
2. ↔ XMRig – XMRig je open source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.
3. ↔ Trickbot – Trickbot je bankovní trojan.

Top 3 – mobilní malware
1. ↔ xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která byla poprvé detekována v březnu 2019. Používá se ke stahování dalších škodlivých aplikací a zobrazování reklam.
2. ↔ Guerrilla – Malware pro Android zaměřený na podvodná reklamní kliknutí, který může komunikovat vzdáleně s C&C serverem, stahovat další škodlivé plug-iny a agresivně klikat na reklamy.
3. ↑ AndroidBauts – Adware zaměřený na uživatele systému Android, který odesílá informace o IMEI, IMSI, GPS poloze a další informace o zařízení a umožňuje na mobilních zařízeních instalovat aplikace a zástupce třetích stran.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první místo se velmi agresivně vrátil Emotet, který ovlivnil téměř 32 % společností, o jeho nebezpečnosti jsme se mohli přesvědčit při útocích například na nemocnici v Benešově nebo na OKD. V České republice útočil Emotet v rámci řady globálních kampaní, ale také využil například kampaň zaměřenou přímo na Českou republiku, kdy byl škodlivý .doc soubor distribuován v e-mailech s předmětem jako „Upomínka na zaplacení dluhu“. Tradičně se na čele žebříčku drží malware Trickbot a kryptominer XMRig, ale v lednu mezi top škodlivé kódy pronikla i řada nových trojanů, zejména IcedID, Vebzenpak nebo Ostap.

Top malwarové rodiny v České republice – leden 2020

Emotet
Trickbot
XMRig
IcedID
AgentTesla
xHelper
Vebzenpak
FormBook
Lokibot
Ostap
Remcos

Exit mobile version