ARM bude znovu spolupracovat s čínskou Huawei, čipy jsou prý britské

Britský výrobce počítačových čipů ARM bude znovu spolupracovat s čínskou společností Huawei. S odvoláním na mluvčí ARM to uvedla agentura Reuters. Právníci firmy došli k závěru, že čipová technologie ARM je britského původu, a spolupráce tedy neporušuje americké sankce vůči Huawei. Čínský technologický gigant je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Vybavení ARM Huawei používá při výrobě procesorů do svých telefonů.

ARM, kterou vlastní japonská Softbank, pozastavila spolupráci s čínskou společností, když americká vláda zařadila Huawei na černou listinu. Spojené státy čínskou firmu obviňují z krádeží technologií a špionáže, což Huawei popírá.

Americké ministerstvo obchodu 19. srpna čínské společnosti prodloužilo o 90 dní výjimku, která jí umožňuje nakupovat komponenty od amerických výrobců. Příští měsíc ale Huawei přístup k některým z nich ztratí, napsal Reuters. Dodávky čipové technologie ARM výrobci čipů HiSilicon, jehož vlastníkem je Huawei, tak umírní tlak, který na firmu Washington vyvíjí.

Vlastní čipové sady společnosti Huawei, jako je Kirin 990 anebo Ascend 910 AI, vycházejí z čipové architektury ARM. Jsou pokládány za příklad toho, jak se čínská firma snaží omezit závislost na amerických technologiích.

„(Řady procesorů) ARMv8 a v9 jsou původem britské technologie,“ uvedla mluvčí britské společnosti.

Společnost Huawei navzdory americkým sankcím zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby meziročně o 24,4 procenta na 610,8 miliardy jüanů (přes dva biliony Kč).

Šéf Huawei pro technologie mobilních sítí páté generace (5G) Jang Čchao-pin před zveřejněním hospodářských výsledků upozornil, že firma upravila svůj dodavatelský řetězec tak, aby dokázala plně vyhovět požadavkům klientů síťových zařízení i bez součástek ze Spojených států.

Exit mobile version