Brusel zkoumá trh s asistenčními službami a chytrými zařízeními

Komise žádá informace od stovek podniků, aby zjistila, zda nejsou porušována pravidla hospodářské soutěže.

Evropská komise zkoumá situaci na trhu s hlasovými asistenčními službami, jako jsou Alexa od společnosti Amazon a Siri od firmy Apple, a s různými chytrými zařízeními komunikujícími prostřednictvím internetu. Komisi znepokojuje velké množství uživatelských údajů v těchto zařízeních a jejím cílem je zajistit, aby tyto údaje nebyly využity k narušení hospodářské soutěže. Informovala o tom agentura Reuters.

Komise nyní žádá informace od stovek podniků, aby zjistila, zda v tomto odvětví nejsou porušována pravidla hospodářské soutěže. V hledáčku komise jsou kromě hlasových asistenčních služeb rovněž chytrá zařízení pro domácnost, jako chytré reproduktory, televizory či osvětlení, a nositelná elektronika, například chytré hodinky či fitness náramky. Komise upozornila, že ačkoli se tento trh nachází v relativně rané fázi rozvoje, existují známky toho, že „některé firemní praktiky by mohly strukturálně narušovat hospodářskou soutěž“.

Místopředsedkyně Evropské komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová upozornila, že tato zařízení a služby v příštích letech čeká velký rozmach a že se stanou běžnou součástí každodenního života evropských spotřebitelů. „Představte si, že máte chytrou ledničku, která vám připraví nákupní seznam, vy si jej zobrazíte na svém chytrém zařízení a z obchodu objednáte potraviny s dodávkou až ke dveřím, jež se vyslovením jediného slova automaticky odemknou. Možnosti se zdají být nekonečné,“ uvedla. „Jelikož však klíčem k úspěchu v tomto odvětví je podle všeho přístup k velkému množství uživatelských dat, musíme zajistit, aby hráči na trhu nevyužívali své kontroly nad těmito daty k narušení hospodářské soutěže,“ dodala.

Vyšetřování podle Vestagerové pomůže regulátorům lépe pochopit povahu a pravděpodobné důsledky možných potíží týkajících se hospodářské soutěže v tomto odvětví. Pokud by komise při analýze výsledků zjistila konkrétní případy možného narušení hospodářské soutěže, mohla by začít jednotlivé případy vyšetřovat.

Evropská komise může firmám v případě porušování antimonopolních pravidel vyměřit pokutu ve výši až deseti procent jejich ročních tržeb. V centru pozornosti Vestagerové stojí technologický sektor, komisařka se v posledních letech zabývala například aktivitami společností Google, Apple, Amazon či Facebook, napsala agentura Reuters.

Exit mobile version