BSA: Náhrada škody za pirátský software stoupla na 390 tisíc korun

Podle poněkud kontroverzní organizace BSA | The Software Alliance zaplatí firmy stíhané za softwarové pirátství letos v průměru o 90 tisíc korun více než loni. Vyšší náhradu škod umožnil program placeného odhalování pirátství.
V Česku mají piráti ročně způsobit výrobcům softwaru škodu převyšující 3,8 miliardy korun, BSA bohužel neuvádí, jakou metodikou k podobnému závěru došla. Nejvíce nelegálního softwaru je v malých a středních firmách.

Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 390 tisíc korun, to je o 90 tisíc korun více než loni. Nejvyšší kompenzace se doposud pohybovala pod jedním milionem korun. Vyplývá to z analýzy protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

„Poškozené firmy mohou požadovat náhradu škody či vydání bezdůvodného obohacení vzniklého nelegálním užíváním softwaru, a to až ve výši dvojnásobku jeho hodnoty. Kromě toho, pokud nelegální uživatel chce software i nadále užívat, musí si jej koupit, protože kompenzace softwarovým firmám neznamenají legalizaci již nelegálně užívaného softwaru,“ tvrdí Jan Hlaváč, zástupce BSA.

„Daří se nám odhalovat větší případy softwarového pirátství ve firmách díky programu placeného odhalování softwarového pirátství, který byl spuštěn loni v červenci. Kompenzace určená poškozeným softwarovým firmám se tak výrazně zvýšila díky přílivu nových případů,“ vysvětluje Hlaváč. Informátoři obdrží za informace vedoucí k usvědčení pirátů 10 % z uhrazené náhrady škody. Uvedené částky nezahrnují náklady na soudní řízení a právní zastoupení.

V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 35 procent softwaru nelegálně. To znamená, že téměř každý třetí software je instalován pirátsky. Komerční hodnota v Česku užívaného pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun. Nová míra pirátství by měla být oznámena v červnu.

Nejvíce se zneužívá software v SMB, přistižené firmy mají většinou od 5 do 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. „Odhadem se v sektoru malých a středně velkých firem užívá nelegální software za dvě miliardy korun,“ dodává hlaváč. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy.

Exit mobile version