BSA: Náklady firem za nelegální software stoupají rychleji než dříve

Přidružené náklady na používání nelegálního software rostou rychleji než dříve, tvrdí s ohledem na český trh kontroverzní protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance).

Průměrná výše kompenzace pro poškozené výrobce softwaru se má letos zvýšit o 10 procent. Naopak samotnou míru softwarového pirátství ve firmách by mohla pomoci snížit nově zavedená trestní odpovědnost firem. Celkové náklady firem spojené s pirátstvím loni vzrostly o 7 procent.

Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 tisíc korun, tvrdí BAS ve své analýze. „Průměrná výše kompenzace poškozeným softwarovým firmám se letos zvýší o 10 procent z 260 tisíc na zhruba 286 tisíc korun,“ konstatuje organizace ústy svého tiskového mluvčího Jana Hlaváče.

Celkové náklady firem spojené s pirátstvím, tedy odškodnění a nákup legálního softwaru, loni vzrostly o 7 procent. „Nejvyšší kompenzace se pohybovaly mezi 500 a 700 tisíci korun. Průměrná částka za odškodnění rostla rychleji, než jsme očekávali, a již v polovině roku se přehoupla přes 260 tisíc korun,“ dodává Hlaváč. Uvedené částky nezahrnují náklady na soudní řízení a právní zastoupení.

Právníci BSA tvrdí, že letos průměrná výše odškodnění poroste rychleji než dříve. „Letos je už v platnosti zákon o trestní odpovědnosti firem. Bude tedy možné stíhat za pirátství nejen konkrétní osoby, ale celou firmu. To určitě zlepší pozici poškozených výrobců softwaru,“ upozorňuje Hlaváč. Dříve bylo nutné dokazovat vinu, tedy šíření či napomáhání šíření nelegálního softwaru, konkrétním osobám, což ztěžovalo pozici poškozených v soudním řízení.* „Většinou se navzájem obviňují správci IT a vrcholový management firmy,“* říká Hlaváč. Nyní je nově možné kromě konkrétních osob stíhat i firmu jakožto právnickou osobu. „Pokud se nepodaří najít konkrétního viníka, statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli,“ tiskový mluvčí BSA.

Podle odhadů protipirátské organizace BSA tak míra pirátství v tuzemských firmách může letos klesnout opět o několik procentních bodů. Dokazuje to mimo jiné zájem o preventivní protipirátské programy. „Loni na naše výzvy reagovalo zhruba 40 procent z 25 tisíc oslovených firem. Řada z nich udělala dobrovolně audit a dokoupila chybějící licence. Budeme proto v těchto akcích pokračovat i letos,“ říká Jan Hlaváč.

V Česku je podle poslední analýzy BSA v počítačích instalováno 36 procent softwaru nelegálně a hodnota ukradeného softwaru údajně představuje 3,7 miliardy korun. Míra softwarového pirátství v Česku ale mezi firmami celkově klesá, nejvíce se jich drží mezi malými a středně velkými firmami. BSA registruje nejvíce oznámení na firmy, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe, Corel) a projektanty (Autodesk).

Exit mobile version