BSA už zase straší obsílkami, tentokrát veřejné instituce

BSA se po nějaké době nečinnosti opět probrala k aktivitě, tentokrát si bere na paškál veřejný sektor.

Důvody, které podle BSA nejčastěji vedou ve veřejném sektoru k softwarovému pirátství.

V příštích dnech má obdržet poštovní obsílku od BSA | The Software Alliance s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru 7000 místních organizací veřejného sektoru a orgánů veřejné správy.

Jde v pořadí již o druhou podobnou akci, loni se organizace BSA obrátila s obdobnou výzvou na zdravotnická zařízení a místní samosprávu. Nově výzvu obdrží státní podniky, školská zařízení, muzea, galerie, knihovny a další organizace a instituce z oblasti veřejné sféry. „Překvapil nás rozsah užívání pirátského softwaru ve veřejné sféře. Důvodem je hlavně minimální kontrola,“ komentuje Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské aliance. V dopise BSA žádá o prověření softwarových licencí a zjednání nápravy.

BSA vyhrožuje, že pokud vedení organizací na výzvu nebude reagovat, zahájí proti němu proceduru směřující k nápravě, kde bere organizace jistotu, že instituce skutečně nějaký software používají nelegálně, není zřejmé.

Z analýzy předchozí kampaně zaměřené na veřejný sektor vyplynulo, že míra pirátství je v tomto sektoru poměrně vysoká. Na rozdíl od privátního sektoru zde nebylo pirátství motivováno snahou ušetřit, ale spíše neschopností získat kontrolu nad softwarovou výbavou a chaosem v softwarových licencích.

V Česku se podle BSA užívá pirátsky 35 % softwaru, což má představovat tržní ztrátu v hodnotě 3,8 miliard korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).

Exit mobile version