Bude Nokia vyrábět telefony s kvantovým šifrováním?

Pravděpodobně to sice v nebližší budoucnosti příliš nevypadá, ale patent si již podala a technologii má také k dispozici, upozornil na to koncem minulého týdne New Scientist.
Nokia si patentovala mobil s kvantovým šifrováním, jež je založeno na systému vyvinutém firmou společně s experty z Bristolské univerzity. Nejedná se přitom o žádný hypotetický patent objevu, který někdo do komerčně použitelné podoby přivede až v daleké budoucnosti. Patent je založen na projektu, během kterého výzkumníci z univerzity a Nokie vytvořili reálné kapesní zařízení, pomocí kterého se podařilo po propojení s mobilním telefonem odeslat kompletně zabezpečenou zprávu.

Bezpečnost kvantové kryptografie je založena na tom, že klíč se používá pouze jednorázově pro zašifrování správy o stejné délce; potřeba je tedy pouze bezpečně distribuovat klíč, samotná zpráva je už pak bez něj nedešifrovatelná a lze předávat libovolně. Pokud útočník klíč nějak zachytí, měl by to příjemce poznat, právě kvůli vlastnosti kvantové fyziky „nic nelze přečíst bez ovlivnění“. Klíč pak narušiteli nebude sám o sobě k ničemu a vygeneruje se znovu. Potíž dosud spočívala v nákladnosti zařízení provádějící kvantové výpočty. Tento problém obchází zařízení od Nokie tím, že se skládá ze dvou částí, serveru s generátorem fotonů a laserem (větší modul) a malého modulu, integrovaného do mobilního zařízení.

Menší modul funguje tak, že modifikuje fotony, které přecházejí přes toto zařízení po propojení optickým vláknem se serverovou částí a tak vlastně tvoří šifrovanou zprávu.
Celá potíž tedy bude spočívat zejména v tom, jak veřejnosti zpřístupnit serverovou část. Jeden model počít například s rozmístěním veřejných serverů ve stylu telefonních budek, ke které v případě potřeby odeslat šifrovanou zprávu uživatel přijde a fyzicky svůj telefon připojí.

Exit mobile version