• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Celková tržní hodnota kryptoměn v pololetí vzrostla na 1,17 bilionu dolarů

ČTK
25. 7. 2023
| Zprávičky
Kryptoměny a jejich ekonomika

Zdroj: Pixabay

Trh s kryptoměnami se v prvním pololetí zotavil a celková tržní kapitalizace kryptoměn se na konci období dostala na 1,17 bilionu dolarů (25,5 bilionu Kč). Objem obchodů s nejznámější kryptoměnou bitcoin se přitom zvýšil o 185 procent. Ve své analýze to uvádí největší kryptoměnová burza Binance.

Zájem investorů o kryptoměny tak zaznamenal výrazný nárůst navzdory přetrvávající regulační a makroekonomické nejistotě. Co se samotného bitcoinu týče, jeho tržní hodnota se zvýšila o 87,7 procenta a v současnosti se drží přibližně na 580 miliardách dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn v první polovině roku vzrostla o 47,6 procenta.

Trh do značné míry těžil ze zájmu o vytvoření bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF). Americká Komise pro cenné papíry (SEC) v uplynulém týdnu přijala k posouzení žádosti od šesti významných firem.

„Současné koordinované žádosti o otevření bitcoinových ETF považuji za jasně vyslanou zprávu ke zpřístupnění investic do bitcoinu běžným investorům. Oproti předchozím neschváleným žádostem, které přicházely především od kryptoměnových firem, vidíme nyní posun ke zvučným globálním správcům aktiv, mezi kterými jsou BlackRock, Fidelity, VanEck, WisdomTree a Invesco,’’ řekl ČTK analytik společnosti Diverzo Lubomír Valík.

Zájem tradičních korporací, které vyhodnotily sázku na bitcoin jako běžnou součást nabídky investorům, podle Valíka může mít na trh kryptoměn pozitivní dopady. „Očekávám, že je schválení žádosti již jen otázka času. V případě zamítnutí žádostí by muselo dojít k věcné argumentaci ze strany regulátora, ale pro tu nyní nevidím reálné důvody. Zamítnutí proto přisuzuji menší pravděpodobnost než schválení,’’ dodal Valík.

Ceny kryptoměn procházejí značnými výkyvy. Například bitcoin se koncem roku 2021 dostal na rekordních téměř 69.000 dolarů, v následujícím roce ale jeho cena spadla zhruba k hranici 15.000 dolarů. Po zotavení nad 30.000 dolarů dnes klesla o více než dvě procenta a odpoledne se podle záznamů specializovaného webu CoinDesk pohybovala mírně nad 29.200 USD.

Téměř ve všech oblastech analyzovaných společností Binance zaznamenalo odvětví kryptoměn v prvním pololetí citelný růst. Počet uživatelů DeFi, což znamená decentralizovaných financí, se od začátku roku zvýšil o 43 procent a ve srovnání s druhým pololetím loňského roku vzrostly také objemy NFT, tedy nezaměnitelných tokenů.

Růst se projevil i v takzvaném fundraisingu, tedy získávání peněz od investorů. Binance uvádí, že deset největších fondů získalo v prvním pololetí celkem 3,6 miliardy dolarů.

Rubriky: Byznys

Související příspěvky

Články

Globální výdaje na služby veřejného cloudu letos překročí 1 bilion dolarů

16. 6. 2026
Zprávičky

Americká firma Fox kupuje zhruba za 22 miliard dolarů streamovací platformu Roku

15. 6. 2026
Zprávičky

Tchajwanská firma chce v Ústeckém kraji postavit závod asi za 900 mil. Kč

12. 6. 2026
Zprávičky

EK nařídila Metě obnovit bezplatný přístup AI konkurence k WhatsAppu

10. 6. 2026

Zprávičky

Americké technologické společnosti se obracejí k jaderné energetice

ČTK
16. 6. 2026

Americké technologické společnosti, jejichž datová centra spotřebovávají stále více elektřiny, se obracejí k jaderné

Americká firma Fox kupuje zhruba za 22 miliard dolarů streamovací platformu Roku

itbiz
15. 6. 2026

Americká mediální společnost Fox Corporation převezme zhruba za 22 miliard dolarů (téměř 460 miliard

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

ČTK
15. 6. 2026

Britská vláda zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil dnes podle

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zpráva KPMG o AI citovala smyšlené zdroje a přeháněla rozšíření technologie

ČTK
15. 6. 2026

Zpráva britské poradenské společnosti KPMG o zavádění umělé inteligence (AI) ve firmách tento trend

Nejčastější hrozby dneška. Stačí antivirus?

USA nařídily Anthropiku zastavit cizincům přístup k nejpokročilejším AI modelům

ČTK
13. 6. 2026

Vláda Spojených států nařídila firmě Anthropic pozastavit cizincům přístup k jejím nejpokročilejším modelům umělé

S ostrahou českých věznic bude pomáhat nová laserová technologie

ČTK
13. 6. 2026

S ostrahou českých věznic bude nově pomáhat lidarová technologie založená na přesném dálkovém měření

Hackerská skupina hrozí útokem na MS ve fotbale s pomocí dronů FBI

ČTK
12. 6. 2026

Hackerská skupina Handala s vazbami na Írán pohrozila útokem na mistrovství světa ve fotbale

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

První firmy v Německu vidí umělou inteligenci jako alternativu ke kvalifikaci

ČTK
12. 6. 2026

Téměř 20 procent společností v Německu, které už využívají umělou inteligenci (AI), se domnívá,

Tiskové zprávy

Praha pořizuje nové firewally

Startuje IT SPY 2026. FEL ČVUT chce navázat na 5 vítězství za posledních 7 let 

Epson rozšiřuje řadu EcoTank o nové kompaktní tiskárny

Women in Tech snídaně nabídla inspiraci, networking i nové příběhy

ESET v ČR překonal hranici 836 milionů Kč

Albert zavádí AI rozpoznávání zboží na samoobslužných pokladnách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Říj 20
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 10
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

BSPlayer

Systém SAP, Amadeus, Lotus, Duna aj.

UMTS (Universal Mobile Telephony Standard)

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.