Centrum 3D tisku v Olomouci usnadní firmám vývoj prototypů i malosériovou výrobu

Nové centrum vybavené moderní technologií 3D tisku, která je k dispozici i podnikům, v únoru otevřel Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP). Firmy tak už při výrobě prototypů, náhradních dílů či malé série výrobků nemusí svoje produkty složitě a zdlouhavě odlévat nebo soustružit, ale můžou si je zde poměrně snadno a rychle vyrobit pomocí speciálních 3D tiskáren.
„Počítáme s tím, že se na nás budou obracet hlavně strojírenské podniky, které potřebují vyrobit nějakou konkrétní součástku nebo prototyp. Může nás oslovit ale i jakákoli jiná firma například s požadavkem na vytvoření konkrétního náhradního dílu, který už na trhu není dostupný nebo by bylo složité jej shánět. Umíme jej naskenovat a vytisknout jeho přesnou kopii,“ sdělil dnes ČTK ředitel VTP UP Jiří Herinek.

Olomoucké pracoviště podle Herinka patří mezi největší 3D tisková centra v Česku. „Ve většině z nich pracují pouze s tiskárnami pro plast. Naše vybavení umožňuje práci nejen s různými typy plastových materiálů, ale také s fotopolymery a práškovými kovy. Jako jedni z prvních disponujeme také tiskárnou, která staví modely z papíru,“ podotkl.

Princip moderních 3D tiskáren spočívá v tom, že počítačový model předmětu je rozložen do tenkých vrstev, které jsou pomocí různých 3D tiskových metod postupně sestaveny. „Například při tisku z plastu to funguje podobně, jako když se vytlačí zubní pasta na kartáček. U kovu jde o nanášení tenkých mikromilimetrových vrstev prášku a ‚spékaných‘ pomocí laseru,“ vysvětlil Herinek.

„Vytištění“ výrobků je mnohem rychlejší než při klasickém odlévání, soustružení nebo obrábění. 3D tiskárně jeho výroba zabere několik hodin či dnů. „3D tisk umožňuje navrhovat neobvyklé bionické tvary, které jsou standardními technologiemi obtížně vyrobitelné nebo je neumožňují vyrobit vůbec. Je vhodný i pro kusovou výrobu designových produktů, jako jsou například kryty na mobilní telefony nebo šperky,“ podotkl Herinek.

Na běžných spotřebitelských modelech 3D tiskáren lze tisknout hračky, postavičky, 3D etikety a různé oblíbené motivy. Využívá se k tomu software, který nakreslí trojrozměrný obrázek požadovaného objektu. Vyspělejší zařízení umožní vytvořit si vlastní hudební nástroje, plastové nádobí i vánoční ozdoby na stromek.

Ovšem průmyslové 3D tiskárny již pomáhají vyrobit cokoli od lékařského vybavení až po letadla, automobily a domy. Několik společností už vytvořilo 3D tiskárny jídel a nápojů, které – zatím jen teoreticky – by mohly posloužit k přípravě vánoční hostiny i s alkoholem.

Prodej 3D tiskáren celosvětově postupně roste, avšak podle analytiků potrvá ještě nejspíš nejméně do konce tohoto desetiletí, než se 3D tiskárny dostanou do podniků a domů milionů zákazníků.

Exit mobile version