Ceny HDD prý neklesnou na předpovodňová čísla až do roku 2014

Série záplav v Thajsku koncem roku 2011 nepříjemně zahýbala s cenami pevných disků. Ty paradoxně (nejspíše preventivně) zvedl hlavně koncový trh s přebytky na skladech. Dlouho ale na sebe nenechali čekat ani primární dodavatelé a to hned z několika důvodů.

Proč ale ceny zůstávají vysoké i nyní? Hlavní důvody jsou tři: obnovená výroba dodnes nedosahuje původního výkonu, cena některých komponent a materiálů vzrostla o 30 až 40 procent a pak se výrobcům celkem hodí do krámu držet předtím rychle devalvující cenu za 1 MB kapacity na magnetickém úložišti nahoře.

Kvartální produkce HDD před povodněmi činila něco okolo 175 milionů diskových jednotek, následně klesla na 120 až 125 milionů. Ve druhém kvartálu roku 2012 by se mohla zvednout údajně až na 160 milionů a 175 milionů, to znamená předpovodňového stavu, by mohla dosáhnout nejdříve v závěru roku.

Hned několik prognóz ale straší, že ceny zůstanou zvýšené ještě minimálně dva až tři roky. Této situaci nahrávají mimo jiné také loňské akvizice, které přispěly k značné monopolizaci trhu. Většinu HDD produkce tak dnes obstarává Seagate a Western Digital.

A jak to vypadá s cenami? Ty se budou lišit trhu od trhu (nejhorší situace bude nejspíše ve Střední Evropě), podle Coughlin Associates bude letos průměrná cena prodávaného disku o 20 až 30 % vyšší, než před živelnou pohromou.

Exit mobile version