Česká armáda musí usilovat o technologickou převahu nad nepřítelem

Česká armáda nemá předpoklady pro to, aby měla v případném příštím konfliktu materiální převahu nad nepřítelem, musí proto usilovat o technologickou nadvládu, která jí umožní získat kognitivní převahu a výhodu v rychlosti rozhodování. Uvádí to Vize budoucího válčení AČR po roce 2040. Dosáhnout převahy podle ní proto nelze bez aplikace umělé inteligence a ostatních přelomových technologií. Právě rychlá implementace nejpokročilejších technologií do operačního použití bude podle uvedeného dokumentu pro armádu v budoucnu zásadní.

Obstát v konfliktu vysoké intenzity s technologicky vyspělým nepřítelem může podle materiálu česká armáda jen za předpokladu, že se na něj bude cíleně připravovat. Příprava má zahrnovat oblast lidských zdrojů, materiální i technologickou. „Musí vytvořit, udržovat a uchránit dostatečné zásoby pro vedení dlouhodobého konfliktu. Musí mít nastaven na trhu práce konkurenceschopný management lidských zdrojů,“ uvádí vize.

V technologické oblasti lze podle materiálu v budoucnu předpokládat rozvoj nastupujících a přelomových technologií, které povedou ke stírání rozdílů mezi fyzickým a digitálním světem. „Voják bude fungovat v týmu s inteligentními a autonomními systémy, které budou klíčové pro analytické a rozhodovací procesy, podporu i vedení bojových operací. Na ovládání techniky se bude do značné míry podílet umělá inteligence, která bude participovat na rozhodování vojáka při plánování, řízení a vedení bojové činnosti,“ přibližuje vize budoucí vlivy na armádu.

Důležitá je podle dokumentu úzká spolupráce armády s průmyslovou i akademickou sférou. Armáda podle něj musí dosáhnout schopnosti rychle a flexibilně přejímat technologické inovace civilního sektoru do operačního použití.

Získání převahy v kyberprostoru bude podle Vize budoucího válčení AČR po roce 2040 důležité i na samotném budoucím bojišti, a to pro ochranu vlastních vojsk a zastření záměru bojových operací. „Jednotky musí být schopny dosáhnout a následně i udržovat převahu v kyberprostoru, protože kyberprostor se stane primární komunikační a informační doménou v průběhu přípravy a vedení operace,“ konstatuje vize.

Dokument je vizí české armády o způsobu vedení budoucích operací a z toho vyplývajících požadavků na vojenské schopnosti v období po roce 2040. Navazuje na bezpečnostní a obrannou strategii ČR, které vláda schválila v loňském roce.

Exit mobile version