• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

České organizace nejčastěji ohrožuje malware Androxgh0st

Pavel Houser
12. 1. 2025
| Zprávičky
Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Zdroj: Pixabay

Trojan BMANAGER je celosvětově méně výrazný, ale v Česku jsou jeho útoky velmi rozšířené a organizace by se měly mít na pozoru.

Výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Zpráva upozorňuje na rychlý vzestup malwaru Androxgh0st, který je nově propojen s botnetem Mozi a zaměřuje se i na IoT zařízení a na kritickou infrastrukturu.

Kritická infrastruktura, zahrnující energetické sítě, dopravní systémy nebo třeba zdravotnické sítě, je častým terčem kyberútoků, protože narušení bezpečnosti těchto systémů může vést k chaosu, obrovským finančním škodám nebo ohrozit lidské životy. V případě úspěšného útoku mohou kyberzločinci žádat vysoké výkupné nebo získat velmi cenná data.

Výzkumníci zjistili, že Androxgh0st zneužívá zranitelnosti napříč platformami, včetně zařízení internetu věcí a webových serverů, klíčových součástí kritické infrastruktury. Androxgh0st převzal taktiku botnetu Mozi a používá vzdálené spouštění kódu a krádeže přihlašovacích údajů, aby v napadeném systému zůstal dlouhodobě bez odhalení, což mu umožňuje provádět řadu škodlivých aktivit, jako jsou DDoS útoky a krádeže dat. Botnet proniká do kritických infrastruktur prostřednictvím neopravených zranitelností. Integrace schopností Mozi a Androxgh0st významně rozšířila dosah, což umožňuje infikovat více IoT zařízení a ovládat širší škálu cílů. Tyto útoky pak vytvářejí kaskádové efekty napříč odvětvími a zvyšují riziko pro vlády, podniky a jednotlivce závislé na těchto infrastrukturách.

Nejrozšířenějším mobilním malwarem zůstává Joker, který krade SMS zprávy, kontakty a informace o zařízeních a současně oběti bez jejich souhlasu přihlašuje k prémiovým službám. Mobilní bankovní trojan Anubis na druhém místě získal nové velmi nebezpečné funkce, včetně vzdáleného přístupu, sledování stisknutých kláves a vyděračských útoků.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v listopadu posunula o 2 příčky mezi méně bezpečné země, nově jí patří 43. pozice. Naopak Slovensko se nadále drží na bezpečnějším 81. místě.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují komunikační společnosti a vládní a vojenské subjekty.

Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vládl v listopadu znovu Androxgh0st, který měl dopad na 5 % společností po celém světě. Na druhém místě je nebezpečný downloader FakeUpdates a na třetím zlodějský a špionážní malware AgentTesla.
1. ↑ Androxgh0st – Androxgh0st je botnet zaměřený na platformy Windows, Mac a Linux. Pro infikování zařízení využívá několik zranitelností a zaměřuje se hlavně na PHPUnit, Laravel Framework a Apache Web Server. Krade citlivé informace, jako jsou informace o účtu Twilio, SMTP přihlašovací údaje, AWS klíče a podobně. Ke sbírání požadovaných informací používá soubory Laravel. Navíc má různé varianty zaměřené na vyhledávání a krádež různých informací.
2. ↓ FakeUpdates – FakeUpdates (nebo také SocGholish) je downloader napsaný v jazyce JavaScript. FakeUpdates šíří další malware, včetně GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult.
3. ↔ AgentTesla – Pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. Může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, krást informace ze systémové schránky, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje z různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook)

Top 3 – mobilní malware
Bankovní trojan Joker byl v listopadu nejčastěji použitým malwarem k útokům na mobilní zařízení, následovaly mobilní malwary Anubis a Necro.
1. Joker – Spyware pro Android ukrývající se například v aplikacích na Google Play. Dokáže krást SMS zprávy, kontakty a informace o zařízení. Navíc v tichosti přihlásí oběť k prémiovým službám na reklamních webových stránkách.
2. ↑ Anubis – Bankovní trojan určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových funkcí. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací, dostupných v obchodě Google.
3. ↓ Necro – Necro je trojan dropper pro Android, který dokáže stahovat další malware, zobrazovat nevyžádanou reklamu a krást peníze přihlašováním k placeným službám.

Top 3 – ransomwarové skupiny
Check Point analyzoval ransomwarové „stránky hanby“, které provozují ransomwarové skupiny využívající techniku dvojitého vydírání. Kyberzločinci je používají k zesílení tlaku na oběti, které okamžitě nezaplatí výkupné. Data sice mohou poskytovat trochu zkreslený pohled, přesto se jedná o velmi cenné informace o ransomwarovém ekosystému, který je pro organizace po celém světě aktuálně hrozbou číslo jedna.

Nejrozšířenější ransomwarovou skupinou byl v listopadu RansomHub, který byl zodpovědný za 16 % zveřejněných útoků. Skupina Akira měla na svědomí 6 % zveřejněných ransomwarových útoků, stejně jako KillSec3 na třetím místě.
1. RansomHub – RansomHub je ransomware jako služba (RaaS), který vznikl jako rebrandovaná verze dříve známého ransomwaru Knight. RansomHub se objevil začátkem roku 2024 na undergroundových fórech a rychle se proslavil svými agresivními kampaněmi zaměřenými na různé systémy, včetně Windows, macOS, Linuxu a zejména prostředí VMware ESXi. Známý je také kvůli použití sofistikovaných šifrovacích metod.
2. Akira – Ransomware Akira byl poprvé detekovaný na začátku roku 2023. Zaměřuje se na systémy Windows a Linux a k symetrickému šifrování souborů používá CryptGenRandom() a Chacha 2008. Je podobný uniklému ransomwaru Conti v2. Akira se šíří různými způsoby, včetně infikovaných e-mailových příloh a exploitů v koncových bodech VPN. Po infekci zašifruje data a k názvům souborů přidá příponu .akira. Poté zašle oběti požadavek na zaplacení výkupného.
3. KillSec3 – KillSec je rusky mluvící hackerská skupina, která vznikla v říjnu 2023. Skupina provozuje ransomware jako službu a nabízí také řadu dalších útočných kybernetických služeb, včetně DDoS útoků. Z přehledu obětí vyplývá velmi vysoký počet cílů v Indii a neobvykle nízký podíl amerických obětí ve srovnání s podobnými skupinami. Mezi hlavní cíle patří zdravotnictví a státní správa.

„Analyzovali jsme i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Androxgh0st potvrzuje svou sílu a i pro české organizace se jedná o největší hrozbu. Naopak trojan BMANAGER je celosvětově méně výrazný, ale v Česku jsou jeho útoky velmi rozšířené a organizace by se měly mít na pozoru, protože hrozí krádeže dat a přihlašovacích údajů. Zlodějské malwary jsou celkově velmi rozšířenou hrozbou a potvrzují to i Torpig a Makoob, které se poprvé dostaly do Top 10 malwarových rodin. Naopak nebezpečný downloader FakeUpdates, v globálním žebříčku druhý nejrozšířenější malware, v Česku oslabil,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Rubriky: České ITSecurity

Související příspěvky

Zprávičky

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

11. 7. 2025
Články

Útoky zaměřené na cloud jsou stále sofistikovanější kvůli automatizaci a vytrvalosti

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

10. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Pavel Houser
14. 7. 2025

Společnost Dell Technologies představila nové vlajkové lodě svého portfolia notebooků, které navazují na sérii

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

Pavel Houser
14. 7. 2025

V roce 2024 se očekávalo, že dojde k zásadnímu narušení digitálního reklamního průmyslu. Google plánoval zavedení

Europoslanci chtějí omezit příliv levného zboží z e-shopů mimo EU

ČTK
14. 7. 2025

Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

ČTK
14. 7. 2025

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Tiskové zprávy

Společnost Cato Networks jmenována lídrem v magickém kvadrantu 2025 Gartner Magic Quadrant pro platformy SASE

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

HDLC

.NET

Index produkčních cen

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.