České organizace nejčastěji ohrožují zlodějské malwary

Check Point Research zveřejnil pravidelný Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v březnu největší hrozbou pro české i světové organizace bankovní trojan QBot.

Qbot k šíření nově používá phishingové e-maily se souborem Microsoft OneNote, který sice vypadá neškodně, ale ve skutečnosti do počítače nainstaluje malware, který potom může z infikovaného systému krást citlivé informace, včetně přihlašovacích údajů a bankovních dat.
Podobnou techniku šíření jako Qbot používá i Emotet, který tak reagoval na blokování maker společností Microsoft. V nejnovější kampani útočníci rozesílají spam se souborem OneNote, který po otevření Emotet stáhne a nainstaluje. Útočníci následně začnou z infikovaného počítače krást cenná data, která často používají i k dalšímu šíření a cíleným útokům.
Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika v březnu opět patřila mezi nebezpečné země, obsadila 25. pozici. Naopak Slovensko se nadále řadí mezi bezpečnější země, třetí měsíc za sebou se umístilo na 73. příčce.

Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vládl v březnu Qbot, který měl dopad na 10 % organizací. Emotet na druhé příčce zasáhl 4 % společností, stejně jako třetí FormBook.
1. ↔ Qbot – Backdoor patřící do rodiny Qakbot. Je schopen stáhnout další malware a také vytváří spojení se vzdáleným HTTP serverem bez souhlasu uživatele, případně krade citlivé informace.
2. ↑ Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
3. ↓ FormBook – Krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z řídicího serveru.

Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na mobilní zařízení vládl trojan AhMyth, následovaly bankovní trojan Anubis a Android malware Hiddad.
1. ↑ AhMyth – Trojan pro vzdálený přístup (RAT) objevený v roce 2017. Šíří se prostřednictvím aplikací pro Android, které lze nalézt v obchodech s aplikacemi a na různých webových stránkách. Když si uživatel nainstaluje některou z infikovaných aplikací, může malware krást citlivé informace ze zařízení a sledovat stisknuté klávesy, pořizovat snímky obrazovky, odesílat SMS zprávy a aktivovat fotoaparát.
2. ↓ Anubis – Bankovní trojan určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových funkcí. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací, dostupných v obchodě Google.
3. ↓ Hiddad – Malware pro Android, který se maskuje za známé aplikace v obchodech třetích stran. Hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním údajům uvnitř operačního systému.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Backdoor Qbot, který může stahovat další škodlivé kódy a krást informace z infikovaných systémů, se vrátil na první příčku a oproti únoru téměř zdvojnásobil svou sílu. Na druhé místo vyskočil v březnu malware AgentTesla, který krade hesla a sleduje stisknuté klávesy, ačkoli v únoru nebyl ani v Top 10. GuLoader na třetím místě je alarmujícím příkladem, jak kyberzločinecké gangy spolupracují. GuLoader totiž dokáže stahovat do infikovaných systémů další nebezpečné hrozby, příkladem jsou FormBook nebo AgentTesla.

Exit mobile version