České Radiokomunikace spouští experimentální vysílání DVB-T2

Na tiskové konferenci, která právě probíhá v prostorách žižkovského televizního vysílače k příležitosti HD vysílání olympijských her, bylo oznámeno spuštění DVB-T2 terestrického televizního vysílání.

Pohled ze Žižkovského vysílače (Foto: ITbiz.cz)

Všímaví diváci s patřičnými technologiemi a ve vhodné lokalitě si možná všimli, že ČRa vysílá ve standardu DVB-T2 již od 17. července, tedy mnohem dříve, než došlo k oficiálnímu oznámení, které si společnost skovávala k příležitosti oznámení HD vysílání olympijských her.

Experimentální vysílání bude po dobu jednoho roku probíhat z vysílače Žižkov v Praze a do 31. prosince 2012 také z vysílače Krkavec v Plzni. Více než 2 miliony diváků tak bude moci přijímat programy ČT2, ČT4, Prima Family a TV Barrandov v HD kvalitě. O spolupráci operátor jedná také s televizí Óčko a Euronews, které by poskytly po dořešení licenčních podmínek programový obsah ve standardní kvalitě.

„Důvodů, proč považujeme postupný přechod příjmu televize v České republice na standard HD prostřednictvím DVB-T2 za důležitý, je několik. Patří mezi ně skutečnost, že jde o televizní vysílání budoucnosti, přirozeně vyvolané dnes již běžným používáním velkoplošných televizorů. Pravidelné vysílání ve standardu DVB-T2 již probíhá v řadě evropských zemí. Dalším, neméně důležitým důvodem je efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě. Pokud dnešní DVB-T systém potřeboval pro celoplošné pokrytí více jak 10 samostatných kmitočtových kanálů, pro celoplošné pokrytí v sítích DVB-T2 budou stačit kmitočty dva. V tomto smyslu jde o zelenou technologii, která šetří životní prostředí úsporou energie a kmitočtů,“ říká Jiří Vykydal, manažer strategických projektů a regulace v Českých Radiokomunikacích.

DVBT-T2: Pokrytí ze Žižkova
DVBT-T2: Pokrytí z Krkavce

Standard DVB-T2 díky své kapacitě ale také umožňuje 3D vysílání dobře známé z multiplexů kin. Neméně významnou funkcionalitou je dlouho očekávaná možnost mobilního příjmu díky specifickému standardu DVB-T2Lite. Standardu, který je možné „vnořit“ do standardu DVB-T2 díky technologii PLP (Physical Layer Pipe) a v rámci jediného vysílání tak vytvořit dva (i více) virtuálních multiplexů s různým chováním. Např. multiplex HDTV určený pro příjem na pevnou anténu a vedle toho multiplex mobilní televize pro příjem do mobilních telefonů, tabletů apod. To vše v jediném kmitočtovém kanálu, pomocí jediné technologie a antény.

Plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně (od roku 2018). Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů. Poslední průzkumy ukazují, že tento cyklus trvá ve vyspělých zemích 5 až 7 roků.

Exit mobile version