Český Google Zeitgeist 2012: technologie nahradil bulvár a reality show

Zatímco ve starších ročnících každoroční rekapitulace nejvyhledávanějších výrazů na českém Google dominovaly technologie, letos převažuje pokleslá zábava a televize. To je neklamným znamením, že Google v ČR adoptuje čím dál více běžných uživatelů internetu.

Žebříčky nejvyhledávanějších slov ve Vyhledávači Google každoročně na základě milionů dotazů odhalují, čím společnost v konkrétní zemi žila, o co se zajímala nebo co ji trápilo. Trendy určují zejména výrazy, které v rámci žebříčku oproti minulému roku postoupily nejvýrazněji („skokani“).

Skokani ve Vyhledávači Google v Česku za rok 2012

  1. Hotel Paradise
  2. Farma
  3. Diablo 3
  4. ČT4
  5. Hlas Česko Slovenska
  6. Howrse
  7. Zerg Rush
  8. PrimaPLAY
  9. Anonymous
  10. volby 2012

Česko letos přesunulo svůj zájem na Googlu z technologií na televizní reality show. Hotel Paradise, Farma a Hlas Česko Slovenska, to byly příběhy a situace, které místní uživatelé intenzivně sledovali. Velký nárůst zájmu v roce 2012 zaznamenal i kanál ČT4 a uživatelé měli větší zájem také o video archiv Prima Play.

Trochu jinak jsou na tom hry. Zatímco v loňském roce obsadily polovinu pozic žebříčku, tento rok se snaží udržet si alespoň tři z nich. Jmenovitě se jedná o Diablo 3, hru o chovu koní Howrse nebo interaktivní zábavnou hru přímo ve Vyhledávači Google Zerg Rush.

Letos českou veřejnost do velké míry zaujaly aktivity a protesty skupiny Anonymous. Neméně intenzivně obyvatelé Česka prožívali i volby 2012 do Senátu. Uživatele zaujal i samotný Felix Baumgartner a jeho seskok ze stratosféry, který v přímém přenosu na YouTube v jednu chvíli sledovalo více než 8 milionů lidí.

V čele letošního žebříčku skokanů známých českých osobností stojí politik David Rath, který se prosadil i v mezinárodním srovnání a předběhl dokonce známé zpěvačky jako Adele nebo Lanu Del Ray. Svou dávkou kontroverze českou veřejnost letos upoutaly také tři české dámy – moderátorka Aneta Savarová, modelka Ornella Štiková a režisérka Ivanna Benešová.

České uživatele přitahují ale i morbidní události, velmi například zaujala smrt americké divy Whitney Houston a herce Michaela Clarka Duncana. Veřejnost zajímaly i spekulace o velmi špatném zdravotním stavu herce Macaulaya Culkina.

Objemově nejhledanější výrazy potvrzují, že využívání online služeb a aplikací se v Česku stalo zcela přirozenou součástí každodenního života. Nejrychleji jejich vyhledávání roste právě na mobilních zařízeních. Žebříčku sice kralují komunitní online služby pro zábavu a komunikaci (Facebook, YouTube), nicméně až 70% žebříčku tvoří praktické online služby nebo zdroje informací, které nabízejí překlady do jiných jazyků (překladač), vyhledávání dopravních spojení (IDOS) či konkrétních míst (mapy) nebo nejnovější zprávy a informace o programu či počasí (tv program, počasí). Často se hledají i zvýhodněné nákupy (aukro) či využívání služeb (sms zdarma).

Nejhledanější ve Vyhledávači Google v Česku za rok 2012

  1. Facebook
  2. YouTube
  3. překladač
  4. iDNES
  5. IDOS
  6. Aukro
  7. mapy
  8. sms zdarma
  9. tv program
  10. počasí
Exit mobile version