Čeští inženýři zlepšili brýle pro virtuální realitu, sledují ruce

Dosud podobné typy brýlí pracují s polohou hlavy, nejsou ale dost citlivé na polohu samotných očních zornic.
Čeští odborníci vytvořili brýle pro virtuální realitu (VR), které dokážou zachytit pohyb rukou jejich nositele, korigují pozici čoček podle očních zornic a dá se na ně mluvit. Novinku zatím představili v USA a v Německu a dnes o ní vydali v Česku tiskovou zprávou. Očekávají, že brýle najdou využití při plánování budov, návrzích nových výrobků, ale také školení zaměstnanců v průmyslu či k výcviku lékařů.

Dosud podobné typy brýlí pracují s polohou hlavy, podle které přizpůsobí obraz, nejsou ale dost citlivé na polohu samotných očních zornic. Je to jeden z důvodů, proč například při prohlížení velkých objektů nepůsobí viděný obraz realisticky. „Přesné zarovnání očí a optiky u VR brýlí je dnes buď nemožné nebo se opomíjí, i když je zásadní pro kvalitu obrazu. Systém AutoEye správné nastavení zajistí během pár sekund automaticky, a poradí si i s tím když bude jeden headset používat několik uživatelů,“ říká Marek Polčák z vedení česko-americké společnosti VRgineers, která brýle vyvinula.

Další vylepšení představuje senzor, který monitoruje pohyby rukou. Díky němu může uživatel velmi snadno a intuitivně reagovat na virtuální scénu, kterou vidí. Podle zástupců firmy umožní například školení zaměstnanců, kteří pracují s různými zařízeními a stroji, aniž by riskovali zranění při nesprávné manipulaci. Využití by podle nich brýle mohly najít i při výcviku chirurgů, kteří se učí složité operace. Brýle je navíc možné ovládat hlasem, headset má zabudovaný mikrofon a používá software na rozpoznání hlasu.

Zařízení jako je to nově vyvinuté se v současnosti využívají hlavně v automobilovém průmyslu při návrzích nových modelů aut. V Česku je používá například Škoda Auto, jak potvrdil zástupce této firmy Leoš Červený. V zahraničí dostanou headset pro virtuální realitu k dispozici zákazníci firmy Cadillac. Auto si mohou nakonfigurovat podle svých představ a poté si ho objednají, aniž by ho fyzicky viděli.

Vylepšené brýle pro virtuální realitu představí letošní festival technologií Future Port Prague, který proběhne 6. a 7. září v areálu Pražské tržnice. Pro smíšenou a virtuální realitu bude mít vyčleněnou speciální sekci. Podle jeho organizátorů trh s virtuální realitou roste, očekává se, že v roce 2022 dosáhne hodnoty 33,9 miliard dolarů. Oblast rozšířené reality se rozrůstá ještě rychleji, ve stejném roce se předpokládá hodnota trhu 117,4 miliardy dolarů.

Exit mobile version