Čeští vědci bodují mezi světovými hráči v oblasti umělé inteligence

Chytrý dům dokáže reagovat na předpovědi počasí či pylové zpravodajství pro alergiky.

Brněnská firma Bender Robotics se jako jediná česká společnost probojovala do mezinárodní prestižní soutěže IBM Watson AI XPRIZE. Porota soutěže zveřejnila sto čtyřicet sedm vybraných nejlepších týmů, které budou soutěžit o 5 milionů amerických dolarů. Čeští vědci vyvíjí řešení pro chytré domy, které se dokáží o své majitele samy postarat a například jim i zachránit život.

Cílem týmů v soutěži IBM Watson AI XPRIZE je vyvinout řešení a na něm demonstrovat, jak může člověk spolupracovat s technologiemi umělé inteligence. Musí samy vybrat a definovat problém a navrhnout pro něj řešení. Český tým s názvem Home-X vyvíjí technologii pro inteligentní domy, které budou plně autonomní a naučí se „myslet“ a jednat za svého majitele. Dům se pomocí interakce s uživatelem sám naučí jeho styl života.

„Současné inteligentní domy nejsou skutečně inteligentní, jde jen o samostatné automatické systémy, které vzájemně nespolupracují a s člověkem moc nekomunikují. Naším cílem je vytvořit úplnou symbiózu člověka a umělé inteligence, která vytvoří novou kvalitu života. Jde o vyšší formu inteligence, která se naučí starat o dům stejně jako člověk. Můžeme si ji představit jako takového komorníka, který je neustále na blízku a hlídá dům i celou rodinu,“ vysvětluje vedoucí týmu Home-X a majitel Bender Robotics Stanislav Věchet.

Dům tak například ihned nahlásí, když dítě spadne do bazénu nebo se dostane ven z domu, anebo dokáže sám zavolat záchranou službu pro invalidu či starého člověka, který upadne a vyžaduje asistenci. Díky propojení v globální síti může například reagovat i na předpovědi počasí či pylové zpravodajství pro alergiky. Kromě bezpečnosti a pohodlí tyto domy ušetří energii a náklady na bydlení tím, že samy zanalyzují životní styl a zjistí, kde lze uspořit.

Do soutěže se kvalifikovaly čtyři stovky týmů z dvaceti jedna zemí, nejvíce z USA, Češi jsou jediní. Nyní postoupilo sto čtyřicet sedm, v listopadu deset nejlepších týmů pojede soutěžit o sto tisíc dolarů do Kalifornie. K hlavní výhře 5 milionů dolarů se vítěz dostane až za čtyři roky, během nichž týmy stále vyvíjí své projekty.

Exit mobile version