Check Point: polovina firem se již někdy stala obětí sociálního inženýrství

Check Point Software Technologies zveřejnil výsledky svého posledního průzkumu v oblasti firemního zabezpečení, vyplývá z něj, že 48 % dotázaných podniků se stalo obětí sociálního inženýrství. Průzkum vychází pouze z dotazování a proto vůbec nekalkuluje s nerozpoznanými útoky.

Dotazované podniky zažily v posledních dvou letech 25 a více útoků a způsobené ztráty dosahovaly od 25 000 po 100 000 USD za jeden bezpečnostní incident, výjimkou nebyly ani vyšší náklady. Útoky sociálního inženýrství jsou tradičně zaměřeny na lidi se znalostí nebo přístupem k citlivým informacím. Hackeři dnes využívají různé techniky a aplikace sociálních sítí k shromažďování osobních a profesních informací o osobách, s cílem nalézt nejslabší článek v organizaci.

Podle celosvětového průzkumu u více než 850 IT a bezpečnostních profesionálů, má z útoků sociálního inženýrství rostoucí obavy více než 86 % podniků. Většina respondentů (51%) vnímá jako primární motivaci útoků finanční zisk, za ním následuje konkurenční výhoda a pomsta.

„I když výsledky průzkumu ukazují, že téměř polovina dotázaných podniků měla zkušenost s útoky sociálního inženýrství, 41 % uvedlo, že si nebyli jistí. Tento nedostatek povědomí o bezpečnosti je sám o sobě hrozbou“ řekl Oded Gonda, viceprezident pro bezpečnostní produkty společnosti Check Point Software Technologies.

Zatímco techniky sociálního inženýrství těží z osobní zranitelnosti, díky technologii Web 2.0 a mobilní výpočetní technice je navíc snadnější získat informace o jednotlivci a vytvořit pro útoky sociálního inženýrství nové vstupní možnosti. Noví zaměstnanci (60%) a pracovníci s dočasnou smlouvou – kontraktoři (44%), kteří mohou být méně obeznámeni s firemní bezpečností, jsou vedle asistentů, pracovníků s lidskými zdroji a IT pracovníků, považováni jako nejvíce náchylní k technikám sociálního inženýrství.

Průzkum Riziko sociálního inženýrství v informační bezpečnosti byl proveden
v červenci a srpnu 2011. Zúčastnilo se ho více než 850 IT a bezpečnostních profesionálů v USA, Kanadě, Velké Británii, Německu, Austrálii a na Novém Zélandu. Plnou zprávu lze nalézt zde, můžete se ale také přímo zúčastnit dalšího průzkumu.

Exit mobile version