Chytrá města se mohou stát díky cloudu realitou

Model chytrého města demonstruje fungování osvětlení, nakládání s odpadem, bezpečnost a parkování.

Model chytrého města bude k vidění na Oracle Cloud Day

Řešení pro chytrá města mají smysl pouze v případě, že pro podporu rozhodování využívají maximální množství dat, jako například záznamy z kamer a dalších zařízení Internetu věcí (IoT).

Překážku pro tato řešení dosud představovaly vysoké vstupní náklady a problémy s údržbou infrastruktury IT, která by dokázala zajistit potřebný výpočetní výkon a úložné kapacity. Nabídka pokročilých cloudových služeb mění situaci, protože starost s údržbou příslušné infrastruktury přenášejí na poskytovatele. Díky tomu se řešení typu Smart City stávají dostupnými i pro menší města.

Smart City z Lega

Model Oracle Smart City

Na Veletrhu nápadů, který proběhne v rámci konference Oracle Cloud Day dne 11. dubna 2019 v Národní technické knihovně v Praze, představí Oracle na rozsáhlém modelu města, vytištěném na 3D tiskárně, svá Smart City řešení, která se díky cloudovým technologiím mohou snadno stát realitou. Základem řešení Oracle pro chytrá města je platforma Oracle Smart City Platform, doplněná o moduly Oracle Smart City Project Portfolio Management (PPM).

Fungování v praxi

„Díky našemu modelu města si zákazníci budou moci představit fungování chytrých služeb pro nakládání s odpadem, bezpečnost a parkování,“ uvádí Viktor Němec z české pobočky Oracle s tím, že služby dokáží nejen efektivně jednotlivé oblasti řídit, ale zajistit i značné úspory. Dobrým příkladem inteligentních služeb je řešení pro osvětlení, kdy se lampy zapínají až v reakci na senzory, které zaznamenají chodce nebo řidiče. „Data se přeposílají i analyzují v reálném čase, což umožňuje ihned vidět úspory energie i ekologické přínosy oproti dřívějšímu systému nepřetržitého osvětlení. Systém lze navíc řídit i s ohledem na aktuální počasí,“ vysvětluje Viktor Němec.

V případě nakládání s odpadem řídí služba svoz odpadu, kvalitu likvidace i výkonnost pracovníků. Chytrý odpadkový koš po vhození odpadků zkontroluje svůj obsah a odešle informace pro další analýzu. Je-li koš plný, systém upozorní subjekt odpovědný za odvoz. Toto upozornění může mít podobu například automaticky generované zprávy pro konkrétního řidiče v mobilní aplikaci. Po vyprázdnění koše přichází do systému další informace, která umožňuje monitorovat kvalitu poskytovaných služeb nebo i výkonnost konkrétního zaměstnance.
Velký přínos představuje i řešení pro parkování, které pomáhá řidičům najít nejvhodnější aktuálně volné parkoviště. Díky kamerám integrovaným do systému je řidič směrován rovnou na volná parkovací místa, přičemž komunikace s řidičem se může odehrávat v přirozeném jazyce, protože na straně systému je nasazen chatbot. Kamerový systém spolupracuje s aplikací pro rozpoznávání obrazu (počítačové vidění), příslušné algoritmy byly vyvinuty pomocí strojového učení s využitím open source knihovny TensorFlow. „Na placených parkovištích si může řidič místo i rezervovat a zaplatit. Podle okolností pak lze transakci navázat i další akce, například u parkovišť na okraji města je možné objednat jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Systém zákazníky rovněž s předstihem upozorní, že objednaná doba parkování brzy vyprší, a nabídne jim prodloužení,“ popisuje Viktor Němec.

Model Oracle Smart City

Velká města ocení i modul pro řízení bezpečnosti ve městě, který například dokáže zaznamenat problém na železniční trati, zastavit vlaky směřující na dané místo, dodat cestujícím příslušnou informaci a podle okolností nabídnout kompenzaci.

Pokud se města rozhodnou nasadit řešení Oracle, poskytovatel jim nabízí i řadu pokročilých funkcí pro řízení projektu, např. monitoring výkonnosti v reálném čase, integrované řízení rizik, řízení nákladů i plánování, správu dodavatelů i sledování až na úroveň jednotlivých transakcí.

Exit mobile version